Polska wygrywa z Francją i zapewnia sobie udział w MŚ 2010

Polskie siatkarki w trzech setach pokonały reprezentację Francji i zapewniły sobie udział w przyszłorocznych mistrzostwach świata w Japonii. Najlepszą zawodniczką spotkania została, grająca na pozycji libero, Mariola Zenik.

/ Fot. Darek Delmanowicz PAPPo zwycięstwie Turczynek nad reprezentacją Belgii, Polska stanęła przed szansą zapewnienia sobie awansu do mistrzostw świata 2010, jako druga drużyna rzeszowskich eliminacji. Warunkiem było pokonanie Francuzek, uznawanych za najsłabszy zespół turnieju.

Po piątkowym pojedynku z młodą i niedoświadczoną reprezentacją Belgii, który Biało-Czerwone zdołały wygrać dopiero po tie-breaku, poirytowania nie krył trener Jerzy Matlak. Na pomeczowej konferencji prasowej określił swoje podopieczne „stadkiem stremowanych panienek”. - Wolałbym nie komentować tego meczu i poziomu, jaki prezentowały moje zawodniczki. Muszę się nad tym wszystkim zastanowić. Pierwszy raz widzę taki styl moich zawodniczek, a jest to dla mnie niespodzianka. Do tej pory rozegraliśmy kilkanaście meczów sparingowych, ale takie coś pierwszy raz widzę. Nie można się tak spalać nerwowo, cieszy wygrana i tylko tyle – stwierdził szkoleniowiec, licząc, że w potyczce z zespołem „Trójkolorowych”, jego siatkarki pokażą pełnię swoich umiejętności.

Lepsze przyjęcie w polskim zespole

Mecz rozpoczęła bardzo dobra gra Francuzek, które odskoczyły na 3:1, w naszej drużynie doszło do kilku nieporozumień, które zaowocowały utratą kolejnych dwóch oczek. Na pierwszej przerwie technicznej Polki przegrywały 4:8. Po powrocie na boisko Biało-Czerwone błyskawicznie odrobiły stratę, a po podwójnym bloku, na reprezentującej Francję Annie Rybaczewskiej, wyszły na jednopunktowe prowadzenie. W naszym zespole doskonale spisywała się Joanna Kaczor, która bez problemu kończyła wszystkie ataki. Na kolejnej przerwie Polki prowadziły 16:13. W ostatniej części tej partii nasze siatkarki nie pozostawiły rywalkom żadnych złudzeń. Bardzo dobrze spisywały się polskie przyjmujące Anna Barańska i Dorota Świeniewicz i Biało-Czerwone pewnie wygrały pierwszego seta do 17.