Facebook Google+ Twitter

Polska wykorzystała 76% środków z funduszy unijnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-04 17:27

Polska wykorzystała do tej pory 76% środków z funduszy przyznanych w unijnym budżecie na lata 2004-2006.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że nasz kraj jest na czwartym miejscu od końca, jeśli chodzi o wydawanie unijnych pieniędzy. Pocieszającą informacją jest to, że część z nich możemy wydać do końca przyszłego roku.

Dane Komisji mówią, że Polska najlepiej radzi sobie z wykorzystaniem funduszy regionalnych. Na projekty lokalne przeznaczonych zostało prawie 93% przyznanych nam unijnych środków. To stawia Polskę w czołówce, ale ten dobry wynik psuje słabe wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Spójności. Finansowane są z niego największe projekty krajowe na budowę dróg czy ochronę środowiska.

Polska wydała do tej pory nieco ponad połowę pieniędzy z unijnej puli, ale czas na ich wykorzystanie ma jeszcze do końca przyszłego roku. Komisarz do spraw regionalnych Danuta Huebner uspokaja, że Polsce nie grozi utrata pieniędzy, ale zachęca i mobilizuje do szybszego wydawania.

Danuta Huebner podkreśla, że Polska zwłaszcza teraz powinna przyspieszyć wydawanie unijnych środków i wykorzystać sytuację, gdy kurs złotówki słabnie względem euro. Bo po wymianie oznacza to, że nasz kraj otrzyma więcej pieniędzy, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Pani komisar ztłumaczyła, że jest to dodatkowy argument za jak najszybszym wykorzystaniem środków.

Danuta Huebner poinformowała także, że otrzymała zapewnienia z Warszawy, że cięcia w budżecie nie odbędą się kosztem wykorzystania unijnych funduszy.

Wczoraj, rząd przyjął plan oszczędności w wysokości 19,7 miliardów złotych. Danuta Huebner powiedziała, że nie wyobraża sobie, by można było oszczędzać kosztem unijnych funduszy. "Żaden rząd nie mógłby sobie na pozwolić, by osłabić zdolność wykorzystania środków. Byłoby to politycznie pozbawione sensu" - dodała unijna komisarz do spraw regionalnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.