Facebook Google+ Twitter

Polska zajmuje 2. miejsce w rankingu niestabilności finansowej konsumentów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-25 12:22

Polska zajmuje drugie miejsce w rankingu niestabilności finansowej konsumentów - wskazuje indeks Genworth Financial 2009. Wśród 14 państw europejskich, niechlubnym liderem tej klasyfikacji jest Irlandia.

Zdaniem autorów, nasz kraj notuje najwyższy wzrost niestabilności rok do roku, z 38 do 60 - o 22 punkty. To najwyższy wzrost wśród wszystkich krajów. Według Indeksu, jedynie 3 proc. polskich gospodarstw domowych jest bezpiecznych finansowo, podczas gdy blisko połowa z nich jest finansowo niestabilna.

Rok temu, nasz kraj został sklasyfikowany w rankingu względnej niestabilności finansowej konsumentów na szóstym miejscu.

Indeks Genworth mierzy niestabilność 14 krajów europejskich, w tym roku został po raz pierwszy rozszerzony o Stany Zjednoczone. Jest on skonstruowany w oparciu o odpowiedzi na dwa pytania: jak często doświadczałeś problemów finansowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz jakie są Twoje oczekiwania co do sytuacji finansowej Twojej rodziny w ciagu najbliższego roku.

Według autorów, wzrost niestabilności wśród polskich konsumentów wynika ze zwiększenia się liczby tych, którzy często lub zawsze doświadczają problemów finansowych (z 26 do 38 proc.). Coraz mniej Polaków wierzy też w swoje powodzenie w przyszłości. Odsetek osób, które uważają, że ich sytuacja finansowa poprawi się w przyszłości spadł o połowę, z 22 do 11%. Odsetek Polaków przewidujących pogorszenie ich sytuacji finansowej wzrósł z 16 do 27 proc.

Według Genworth Financial - jednego z najważniejszych ubezpieczycieli - mimo, że Polska uniknęła recesji, to wyższy poziom bezrobocia i rosnąca inflacja wywierają sporą presję finansową na gospodarstwa domowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.