Facebook Google+ Twitter

Polska zbrojeniówka uratowana? Indie kupią od Bumaru wozy bojowe

Szykuje się największa od lat transakcja w polskim przemyśle zbrojeniowym. Indie chcą kupić od Bumaru wozy bojowe za kwotę ponad 300 mln dolarów.

Wóz bojowy "Rosomak" / Fot. Spike78/CC 3.0/Commons WikimediaDlaczego atomowe mocarstwo chce kupić sprzęt wojskowy w Polsce? Ponieważ w Indiach ma on bardzo dobre notowania. Indie kupiły już od Bumaru w 2003 r. czołgi PT-91 o wartości 380 mln dolarów oraz w 2004 r. wozy zabezpieczenia technicznego o wartości 200 mln dol. Tym razem hinduska armia chce kupić aż 228 wozów zabezpieczenia technicznego za kwotę ponad 300 mln dolarów - informuje http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/536097,indie_kupia_wozy_bumaru.htmlgazetaprawna.pl.

Kontrakt miał być podpisany w kwietniu br., ale skandal korupcyjny w hinduskim rządzie opóźnił jego podpisanie. Wiceminister Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa odpowiedzialny za zbrojeniówkę zapewnia, że kontrakt zostanie wkrótce podpisany i że "sprawa wymaga tylko akceptacji komitetu ds. bezpieczeństwa przy premierze Indii".

Nie wiadomo co prawda czy uratuje to polski przemysł zbrojeniowy, gdyż i tak 80 – 85 proc. produkcji zakładów zbrojeniowych trafia do naszej armii. Żeby zwiększać eksport potrzebne jest współdziałanie zainteresowanych rządów. Niektóre państwa kredytują nawet kontrakty zagranicznym rządom, tymczasem polski sektor na dziś nie ma takiego wsparcia. Poza tym eksperci twierdzą, że nasza zbrojeniówka ucierpi przez wchodzącą w sierpniu w życie unijną dyrektywę, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii.

Zdaniem Stanisława Głowackiego, przewodniczącego „Solidarności” w zbrojeniówce, kraje Europy Zachodniej zastosowały rozwiązania prawne, które chronią ich przemysł zbrojeniowy. Związkowcy chcą, by polski rząd też podjął takie działania. Domagają się też od rządu wieloletnich zamówień, środków na badania, rozwój i promocję na rynkach zagranicznych oraz wstrzymania realizacji programu konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Franek
  • Franek
  • 08.08.2011 11:20

Pewnie to fantazja Pana Redaktora który nie wie jak wygląda WZT na rysunku jest Rosomak a chodzi przecież o WZT3 a to jest wielka róznica. Lepiej poczekać na oficjalne wiadomości z Bumaru

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiedziałem, ale żeby wykorzystać zdjęcie trzeba mieć zgodę autora (prawa autorskie). Na to nie było czasu, a temat był gorący i nie mógł czekać. Poszło więc zdjęcie Rosomaka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Sulikowski
  • Stefan Sulikowski
  • 05.08.2011 19:44

Jako obywatela i pracownika WPRP cieszy mnie osobiście zapowiedź pana Mikołaja Budzanowskiego perspektywy zapewnienia kontraktów dla BUMAR co mam nadzieję spowoduje odejście od nieracjonalnego wniesienia WPRP do BUMAR, bo jak to osobiście podkreśla Pan Budzanowski wynikającego jedynie z faktu zapisania tego w Strategii .
W sytuacji słusznych protestów pracowników sektora zbrojeniowego i również własnym interesie pragniemy podziękować za żądanie wstrzymania realizacji programu konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego i stwierdzamy, że w pełni popieramy działania wszystkich Związków Zawodowych działających dla zabezpieczenia interesów naszych firm i pracujących w nich ludzi. Wzywamy również by polski rząd jak zrobiły to inne kraje też podjął działania osłonowe w związku z dyrektywą unijną , która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii.
Prosimy i wzywamy też wszystkich Państwa o wsparcie – bo my walczymy o zachowanie naszych miejsc pracy, naszych zakładów, bo od wielu lat realizujemy odmienne inne niż preferowane przez Bumar misje. Realizując całokształt funkcjonowania z wielką determinacją walczymy o dorobek nas wszystkich obywateli RP, wypracowaną przez nas i naszych ojców pozycję tych firm oraz o możliwość spojrzenia z godnością w oczy naszym dzieciom -bo robimy wszystko co można -bo byli i obecni pracownicy wzywają do obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Ludzie wchodźcie na stronę : http://www.nszzpw.pl/
lub: http://wprp.grudziadz.com/
pobierajcie i podpisujcie Petycję.

Proszę wszystkich o prawdziwą Solidarność o pomoc w rozpropagowaniu Petycji. W imieniu Zespołu Koordynującego NSZZ PW powołanego przez przewodniczących wszystkich organizacji związkowych przewidzianych do wniesienia do Bumaru Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo Produkcyjnych . Stefan Sulikowski z WZU w Grudziądzu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil
  • Kamil
  • 05.08.2011 16:49

Szkoda, że autor nie raczył dowiedzieć się jakiego typu wozy zabezpieczenia sprzedajemy i poszedł na łatwizną i zdjęcie Rosomaka umieścił. A to żaden problem odnaleźć zdjęcia WZT-3 czy WZT-4: http://www.bumar.gliwice.pl/index1.php?79,184

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.