Facebook Google+ Twitter

Polska zgłosi kolejne weto na szczycie UE?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 13:24

Prezydent Lech Kaczyński potwierdził, że Polska zawetuje wnioski z unijnego szczytu, jeśli nie będą spełniały naszych postulatów. Chodzi o pakiet klimatyczno-energetyczny, nakazujący znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych. W sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego będzie obowiązywało prawo weta - takie zapewnienie uzyskała Polska od szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso i prezydenta Francja Nicolasa Sarkozy'ego.

Wcześniej pakiet miał być przyjęty większością głosów. To mogłoby oznaczać, że Polska nie będzie miała tylu sojuszników, by zablokować pakiet. Część pakietu jest niekorzystna dla Polski, której gospodarka jest oparta w większości na węglu.

Wczoraj o możliwym zawetowaniu mówił także premier Donald Tusk, ale prezydent i premier jeszcze o tym nie rozmawiali. - Zablokujemy pakiet, jeśli będzie wbrew interesom Polski, ale nie rozmawiałem o tym jeszcze z premierem - powiedział prezydent.

W Brukseli rozpoczyna się drugi dzień unijnego szczytu, podczas którego pakiet będzie omawiany. Z projektu wniosków, do którego dotarło Polskie Radio wynika, że jeszcze nie wszystkie nasze postulaty zostały spełnione.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.