Facebook Google+ Twitter

"Polska" - Zmiany w szkolnictwie wyższym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 09:41

Ministerstwo nauki chce zapisać w ustawie o szkolnictwie wyższym, jak długo i na jakich warunkach można studiować na koszt podatnika - dowiedział się dziennik "Polska".

Resort rozważa kilka scenariuszy. Pierwszy zakłada wyznaczenie liczby kierunków, które można studiować za darmo, drugi wskazanie maksymalnej liczby semestrów, a trzeci ustalenie wymiaru zajęć, za które zapłaci budżet państwa. Właśnie ten ostatni wariant jest najbardziej prawdopodobny, bowiem umożliwi on ukończenie studiów nawet mniej zdolnym studentom, gdy na przykład obleją rok.

Projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym ma być gotowy do końca marca. Ale to nie jedyne zmiany. W tym tygodniu resort ogłosi pakiet ułatwień dla studenta. Przewiduje on, że elektroniczna dokumentacja na uczelniach będzie równie ważna co papierowa, wprowadza jawność egzaminu magisterskiego i znosi stypendia naukowe, które zastąpi semestralna nagroda rektora dla około 10 procent studentów. O 25 procent wzrośnie też minimalny dochód na osobę w rodzinie, upoważniający do stypendium socjalnego. Ostatnia zmiana to wyasygnowanie przez rząd dodatkowych środków na studia w języku angielskim.

Więcej w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.