Polska zremisowała z Grecją. Lewandowski i Tytoń bohaterami!

Stadion Narodowy w WArszawie
Stadion Narodowy w WArszawie źródło: PL.2012
Po świetnej pierwszej połowie w wykonaniu kadry Smudy i słabszej drugiej, dwóch czerwonych kartkach oraz obronionym rzucie karnym, Polska zremisowała z Grecją 1:1. Mecz otwarcia Euro 2012 relacjonowaliśmy dla Was prosto ze Stadionu Narodowego.

Kadra Smudy, w przeciwieństwie do drużyn na poprzednich wielkich turniejach - MŚ 2002, MŚ 2006 i Euro 2008, nie przegrała pierwszego spotkania w grupie. Zachowała tym samym pełne szanse na awans, chociaż walka będzie niezwykle zacięta. Prawdopodobnie do ostatniego gwizdka trzeciego meczu, będą ważyć się nasze losy.

Polacy rozpoczęli spotkanie bardzo dobrze, z łatwością wyprzedzali rywali, odbierali im piłkę, byli bardzo agresywni i tworzyli groźne sytuacje. Brakowało jednak decydującego podania czy celnego strzału. Grecy praktycznie nie istnieli na boisku, jedyną sytuację stworzyli po uderzeniu głową obok słupka.

Na pierwszy kluczowy moment tego spotkania, czekaliśmy do 17. minuty. Jakub Błaszczykowski popędził prawym skrzydłem i dośrodkował, a Robert Lewandowski fantastycznym uderzeniem głową umieścił piłką w siatce. Futbolówka po tym strzale odbiła się jeszcze od ziemi i wpadła pod poprzeczkę. Po tym trafieniu, Polacy grali coraz lepiej i wydawało się, że kolejne bramki są kwestią czasu. Na dodatek w 44. minucie czerwoną kartkę zobaczył Papastathopoulos.

Niestety po przerwie Polacy nie byli już tak nabuzowani pozytywną energią. Grecy powoli przejmowali inicjatywę. Opłaciło się to w 51. minucie, kiedy po złej interwencji Wojciecha Szczęsnego, który niepotrzebnie wyszedł do piłki i zderzył się z Marcinem Wasilewskim, wprowadzony chwilę wcześniej Salpingidis wpakował futbolówkę do pustej bramki.

Bramka wyrównująca podcięła skrzydła naszej reprezentacji i dodała animuszu Grekom. W 68. minucie, po doskonałym prostopadłym zagraniu, Salpingidis ponownie znalazł się w doskonałej sytuacji sam na sam. Wojciech Szczęsny musiał ratować się faulem i otrzymał czerwoną kartkę. Goalkeeper Arsenalu nie będzie mógł wystąpić w spotkaniu z Rosją. Boisko musiał opuścić Maciej Rybus, którego zmienił bramkarz Przemysław Tytoń. Niesiony wsparciem tysięcy kibiców, zatrzymał strzał Karagounisa i cały stadion mógł zaśpiewać "Przemek, Przemek".

Do końca spotkania nie oglądaliśmy już klarownych sytuacji i mecz otwarcia Euro 2012 zakończył się wynikiem 1:1.

Po spotkaniu Franciszek Smuda na konferencji prasowej podkreślał, że Grecy to bardzo silny zespół, a Robert Lewandowski mówił, że bardzo żałuje, że po tak dobrej pierwszej połowie nie udało się wygrać. Trener reprezentacji zapytany o to, dlaczego nie dokonał żadnych zmian w końcówce meczu, stwierdził, że miał takie plany, ale pokrzyżowała je czerwona kartka dla Szczęsnego.

Polscy kibice mogą czuć się zawiedzeni, ale mecz na pewno mógł skończyć się gorzej. Gdyby Przemysław Tytoń nie obronił rzutu karnego, prawdopodobnie Polacy już by się nie podnieśli i przegraliby mecz otwarcia. Remis pozostawia sprawę awansu otwartą!

Czytaj zapowiedź przedmeczową i zapis relacji LIVE ze Stadionu Narodowego --->

Zapowiedź przedmeczowa

Już tylko kilka godzin zostało do meczu otwarcia Euro 2012, w którym Polska zagra z Grecją. Drużyny te grały ze sobą 15 razy. Dziesięć razy schodziliśmy z boiska jako zwycięzcy, dwa razy padł remis i trzy razy przegraliśmy. Jak będzie tym razem? Polscy kibice wierzą, że orły Smudy zejdą jutro z murawy z tarczą.

Osobiście nie mogę doczekać się gwizdka hiszpańskiego arbitra Carlosa Velasco Carballo. Od godz. 17.45, ze Stadionu Narodowego będziemy dla Was relacjonować inauguracyjny mecz Euro 2012.

Odliczajcie z nami minuty do meczu Polska - Grecja!

16.20 - W drodze na stadion, na Mokotowie widzieliśmy flagi, czapki, szaliki i inne atrybuty ma co drugi przechodzień. Słychać radosne śpiewy. Krótki ulewny deszcz nie psuje humorów.

16.37 - STARTUJEMY!!! - już za niecałe półtorej godziny rozpocznie się najważniejsze od lat spotkanie polskiej reprezentacji. Orły Franciszka Smudy już "wylądowały" na Stadionie Narodowy, podobnie jak ich rywale z dalekiej Hellady. A my powoli szykujemy się do relacji na żywo, prosto z największej polskiej areny Euro 2012!

16.41 - Co do tej pory się wydarzyło w stolicy? Rano prezydent Komorowski spotkał się z Michelem Platinim, by po południu odbyć męską rozmowę z Wiktorem Janukowyczem. Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz - Waltz zapewniała na konferencji prasowej, że wtorkowy przemarsz rosyjskich kibiców nie jest zagrożeniem dla kogokolwiek. A ukraińskie aktywistki z FEMEN w swoim stylu przeprowadziły błyskawiczny protest przed Stadionem Narodowym. Ceremonia otwarcia ma się rozpocząć ok. 17:40, przy zamkniętym dachu stadionu. Potem już tylko piłkarskie emocje - już słyszeliśmy próby "Mazurka Dąbrowskiego", którego wykona stołeczna orkiestra symfoniczna. Jednym słowem - warto czekać!

16.46 - Znamy już składy!
Polska: Szczęsny - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Błaszczykowski(K), Polanski, Obraniak, Murawski, Rybus - Lewandowski

Grecja: Chalkias - Maniatis, A. Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos - Holebas, Karagounis(K), Ninis, Katsouranis, Samaras - Gekas