Facebook Google+ Twitter

Polskę B to ja mam w D

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-13 19:38

Polska B, Kononowicz czy też białe niedźwiedzie to tylko niektóre określenia jakie przychodzą na myśl mieszkańcom innych polskich miast kiedy usłyszą "Białystok". Z biegiem lat te stereotypy się zmienią bo gród nad Białą się rozwija

 / Fot. Obrazek umieszczony w domenie publicznejWybrani niespełna dwa lata temu włodarze miejscy ale także duchowni, inwestorzy i inne osobistości, przyczyniły się do tego by w Białymstoku zaczęło coś się dziać. Pomogło im również trochę szczęścia.

Jeszcze kilka lat temu turyści, których zresztą było jak na lekarstwo, mogli podróżować 25 letnimi autobusami komunikacji miejskiej. Na wielkie zakupy mogli wybrać się tylko do jednego hipermarketu z małą
galerią handlową. Dziś możemy pojechać już dużo nowszymi, wygodnymi autobusami do pięciu, a wkrótce siedmiu, galerii handlowych połączonych z hipermarketami. Razem z nimi pojawiło się pierwsze multikino.

Panorama / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Panorama_Bia%C5%82egostoku.JPGDodatkowo jest więcej hoteli o podwyższonym standardzie, w których jest z roku na rok coraz więcej konferencji, seminariów oraz spotkań integracyjnych, a z nimi nowi przyjezdni, którzy zostawiają kolejne pieniążki. Białystok boryka się jednak wciąż z brakiem lotniska i nic nie wskazuje na to by coś się w tej kwestii zmieniło. W konsekwencji, wielu inwestorów nie wybiera się w te rejony. Nie możemy również zorganizować u siebie ani jednego meczu Euro 2012. Naszego miasta nie ominie na szczęście inna ważna impreza - Tour De Polon.

Cerkiew św. Ducha / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:CerkiewStDuchaBialystok.JPGWarto zauważyć, że włodarze nie boją się historii miasta i przypominają na każdym kroku że Białystok był i teraz też jest, miastem wielu kultur, wyznań i narodowości. Zaczęto dbać o cmentarz żydowski, po wielu latach pochowano z honorem szczątki Żydów, które kiedyś przypadkowo wykopano. Przez ponad pięć lat przebywały one w zakładzie medycyny sądowej. Ludwik Zamenhof, Jakub Szapiro czy też Mordechaj Tannenbaum to tylko niektórzy mieszkańcy naszego miasta wyznania mojżeszowego, którzy zasłużyli na pamięć.

Panorama / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bialystok_night_lipowa_street.jpgW Białymstoku dobrze się mają również Białorusini i ich radio Racja, które nadaje nie tylko w mieście, ale też zagranicą. Głos tej mniejszości jest słyszalny nie tylko za pomocą nadajnika. Białorusini mają też swoje przedstawicielstwo w radzie miejskiej. Swoje miejsce w Białymstoku od lat znajdują również katolicy, prawosławni, muzułmanie, protestanci, świadkowie Jehowy czy adwentyści dnia siódmego. Od niedawna pojawili się również grekokatolicy. Co niedzielę, w jednej z białostockich parafii jest prowadzona msza w ich obrządku. Wkrótce stolica Podlaskiego będzie miała również swojego świętego. Katolicki ksiądz Michał Sopoćko pod koniec września zostanie beatyfikowany, czyli oficjalnie ogłoszony osobą kultu. Całe wydarzenie ma obserwować ponad 100 tys. osób z całej Polski. Niektórzy upatrują również atrakcję w zapowiedzi nowego proboszcza kościoła św. Rocha. Duchowny zamierza wybudować ruchome schody do modernistyczno-ekspresjonistycznej świątyni z 83 metrową wieżą.

Jagiellonia Białystok / Fot. Oficjalna strona drużynyBiałystok żyje również sportem. Jagiellonia z ogromnym trudem utrzymała się w ekstraklasie. Gdyby nie łut szczęścia to kibice chodziliby na rozgrywki niższej klasy. Pomimo że w zarządzie spółki prowadzącej klub dalej zasiadają osoby, które są odpowiedzialne za bałagan w klubie to nie ma już wielu "piłkarzy - gwiazdeczek" przez, których Jaga traciła punkty w lidze. Klub podpisał umowę z Irlandzką Grupą Inwestycyjną dzięki czemu do kasy żółto-czerwonych wpadają duże pieniądze np. na transfery. Najgłośniejszy z nich to zakup Krzysztofa Króla z Realu Madryt.

Białystok to niestety nie tylko rozwijające się miasto. Wciąż brakuje tutaj pieniędzy choćby na pogotowie ratunkowe. Ta instytucja powinna już dawno kupić nowe karetki. Obecne mają po 600 tys. km przebiegu. Po za tym w stolicy województwa podlaskiego są jedne z niższych płac w kraju. Młodzi ludzie bez kredytów ani rat nie mają co marzyć o meblach, płaskim telewizorze czy dobrym samochodzie. Złośliwi mówią, że nie powinno się narzekać tylko cieszyć się zielenią, której w mieście jest tak dużo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.07.2008 20:13

pinon_dr dokładnie o to chodzi. Nie czuję się mieszkańcem Polski B

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiek, cicho, ja tez ze wschodu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2008 19:54

Wszystko rozumiem z wyjątkiem tytułu.

Może chodziło o to, że autor nie czuje się mieszkańcem Polski B - co jest całkowicie zrozumiałe - ale w takiej, jak tu formie jest dziwaczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak sobie czytam, że związki z dużą różnicą wieku są niemoralne, że pijani rowerzyści nie stanowią niebezpieczeństwa i się zastanawiam, skąd mogą brać się stereotypy o wschodzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cerkiew przepiękna:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.