Facebook Google+ Twitter

Polskę czeka kolejna rozprawa przed ETS

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 15:17

Bruksela zarzuca Polsce łamanie unijnego prawa. Tym razem chodzi o niewdrożone przepisy o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu działalności terrorystycznej. Termin wdrożenia dyrektywy minął w grudniu 2007 roku.

Przepisy nakazują sprawdzanie wszystkich transakcji w gotówce, które jednorazowo przekraczają 15 tysięcy euro. Rejestrowane mają być przelewy, gdy istnieje podejrzenie, że kilka z nich jest powiązanych ze sobą. Chodzi o weryfikacje osób, firm, czy organizacji przyjmujących pieniądze, oraz tych, które je wysyłają.

Dyrektywa wprowadza też dodatkowe zabezpieczenia w przypadku transakcji z bankami, które mają siedziby poza terytorium Unii Europejskiej. Przepisy zobowiązują wszystkich do zgłaszania podejrzanych transakcji - pracowników sektora finansowego, prawników, notariuszy, księgowych, agentów nieruchomości i pracowników kasyn.

Oprócz Polski, ze wszystkich krajów wspólnoty, jeszcze tylko Francja nie wdrożyła tych przepisów. Ponieważ jest to już trzecie ostrzeżenie, sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który - jeśli stwierdzi naruszenie unijnego prawa - może zasądzić wysokie kary finansowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.