Facebook Google+ Twitter

Polskę i Litwę połączy wkrótce most energetyczny

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-09-29 20:50

Porozumienie w tej sprawie podpisali wczoraj prezydenci tych krajów – Lech Kaczyński i Valdas Adamkus.

- Nasze kraje pokazują przed całym światem, że mogą być dziś razem dla budowy bezpiecznej Europy, a jednocześnie dla przyszłości swojej i swoich obywateli – mówił Adamkus.

Lech Kaczyński podkreślał, jak bardzo intensywne są nasze stosunki. W sobotę obaj prezydenci wraz w prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką wezmą udział w sobotnich uroczystościach z okazji 750-lecia Lwowa.

Polsko- litewski most ma zamknąć tzw. bałtycki pierścień energetyczny, czyli sieć połączeń między państwami nad Bałtykiem. Umożliwi on sprzedaż energii między tymi krajami a państwami tzw. starej Unii.

Do tej pory państwa nadbałtyckie nie były połączone z systemem elektroenergetycznym UE i w razie awarii nie mogły sprowadzać energii z Zachodu. Połączenie z Polską to zmieni. Nad Bałtykiem może wkrótce zabraknąć energii, ponieważ Litwa do 2009 roku ma wyłączyć elektrownię atomową starego typu w Ignalinie. Pracujący w niej reaktor jest tego samego typu co zastosowany w Czarnobylu.

Zdaniem wiceministra gospodarki, Pawła Poncyliusza, współpraca z sąsiadami w kwestiach energetycznych jest dla nas bardzo ważna. Już teraz w momentach gdy napięcie znacznie spada z powodu awarii lub nagłego wzrostu zużycia energii korzystamy z prądu kupowanego od Niemców, Czechów czy Szwedów.

 

Eksperci uważają, ze podpisana dziś umowa jest wstępem do polsko-litewskiej inwestycji we wspólną elektrownie atomową. Rozwój tej dziedziny energetyki wymieniał w expose premier Jarosław Kaczyński.

 

OK, KB (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.