Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14443 miejsce

Polskę po raz kolejny czekają wichury!

Już od dzisiejszego popołudnia należy się w całej Polsce spodziewać bardzo silnego wiatru oraz opadów deszczu. Wszystko to za sprawą potężnego niżu Geoffrey, który przetoczył się znad Atlantyku nad północną cześć Europy.

Znowu będzie mocno wiało. / Fot. Express Ilustrowany Grzegorz PiekarskiCzeka nas gwałtowny spadek ciśnienia, a co za tym idzie gwałtowny wzrost prędkości wiatru, który osiągnie moc niszczącą jeszcze dzisiejszego wieczoru. Potężny układ niżowy o nazwie Geoffrey w którego centrum ciśnienie spadło do 965 hPa (!) w nocy przesunął się znad Atlantyku nad północną cześć Europy. Nad południową i środkową częścią naszego kontynentu tworzy się wyż, w którego centrum ciśnienie wynosić będzie 1023 hPa. Jak widać różnica ciśnień jest ogromna, stąd też siła wiatru wiejącego z południa i południowego-zachodu będzie duża. Prognozy wskazują, że jutro kolejny niż o imieniu Hannes "wciśnie" się między Geoffreya i omawiany wyż pogarszając sytuację. Układ wysokiego ciśnienia szybko straci na sile i zacznie się przesuwać na wschód ustępując miejsca kolejnym niżom, które w ciągu najbliższych dni opanują Europę.

Średnia prędkość wiatru w całym kraju będzie wynosić od 40-80 km/h, na pomorzu do 110 km/h, a w górach do 120 km/h! Silnemu wiatrowi mogą towarzyszyć opady deszczu miejscami obfite. Należy się liczyć z możliwością uszkodzenia przez wiatr budynków, dachów, drzewostanu (łamanie gałęzi, wyrywanie drzew o płytkim systemie korzeniowym) oraz linii napowietrznych. Wszystkie te zjawiska zaczną słabnąć w nocy z piątku na sobotę, a całkowity ich zanik na terenie naszego kraju spodziewany jest do niedzieli.

Sytuacja baryczna za ok 18 godzin

Układ baryczny na dziś

Układ baryczny na piątek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piotr jak zwykle serwuje szybkie informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki za ostrzeżenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.