Facebook Google+ Twitter

Polski antysemityzm. Z tego jesteśmy znani na świecie?

W sztuce „Last Jew in Europe”, wystawianej w nowojorskim Teatrze Żydowskim można zaobserwować polskie akcenty. Niestety, mało chwalebne...

Chodzi o to, że elementami scenografii są zdjęcia z antysemickimi hasłami w naszym języku. Treścią sztuki są dzieje Żyda mieszkającego w miejscu, gdzie szerzy się nienawiść rasową. Bohater pragnie dla ukochanej zniszczyć w sobie wszystko, co żydowskie. Na wspomnianych fotografiach w tle znajdują się budynki z Łodzi, o czym świadczą nazwy tamtejszych klubów piłkarskich „zdobiące” mury. Gwiazdy Dawida, obraźliwe i wulgarne oraz, co najważniejsze, rasistowskie polskie słowa stają się więc znane za oceanem. Czy mogą być negatywną wizytówką nie tylko jednego miasta, ale całego kraju? Niestety, tak. Zapowiedzi i reklamy spektaklu można oglądać w internecie na stronie teatru i informatorów kulturalnych, które piszą konkretnie, że Screen ze strony www.jewishtheater.orgmiejscem akcji tragikomedii jest Łódź. I nie ma co oskarżać dyrekcji nowojorskiej placówki, bo sami sobie jesteśmy winni.


Nie ignorujmy antysemityzmu


Władzom Łodzi zdarzało się bagatelizować problem, odnosząc go jedynie do rywalizacji kibiców. Sedno sprawy leży głębiej. Przez pewien czas mieszkałem w Łodzi i często tam bywam. Uważam, że napisy typu: ”Żydzew”, „Jude Raus” i inne, łącznie z przekreślonymi lub wiszącymi na szubienicy gwiazdami Dawida stają się (przepraszam za takie postawienie sprawy, bo wiem, że krzywdzące wiele osób) swego rodzaju folklorem. Nawet młodzież i dzieci posługują się takim językiem, a kto wie, czy nie biorą udziału w tworzeniu tych bzdurnych graffiti, bo od urodzenia egzystują w ramach tego „folkloru”. Często nie pytają, dlaczego te hasła znajdują się na murze, a tylko biernie i beznamiętnie przyjmują ich istnienie, nawet nie rozumiejąc ich sensu. I właśnie o zrozumienie chodzi tu chyba najbardziej.


Mniej straszyć, więcej uświadamiać i uczyć


Władze Łodzi oczywiście podkreślają, że z problemem starają się walczyć. Ostatnio nawet pojawiła się zapowiedź, że sprawcy tego ściennego wandalizmu będą musieli na własny koszt zamalowywać nie tylko fragment muru czy budynku, ale całą elewację. To dobra idea, ale w zderzeniu z rzeczywistością pewnie okaże się nie w pełni egzekwowana. Bo za niszczenie własności kary obowiązują już dziś, a mimo to takich przypadków wcale nie ma mniej. Chodzi o to, by społeczeństwo nauczyło się pewnej wrażliwości i obywatelskiej postawy, pozwalającej na aktywny sprzeciw wobec idiotycznych zachowań grupy osób. Człowiek widzący rasistowski napis powinien zareagować powiadomieniem odpowiednich służb porządkowych albo wręcz samemu zamalować rażący motyw. Przecież te hasła są po prostu łamaniem prawa.

Walka ze stereotypami


To oczywiście problem nie tylko Łodzi, choć tam widać go szczególnie wyraźnie. Dobrze, że miasto próbuje walczyć z tym stereotypowym obrazem antysemickiego miejsca. Akcja „Kolorowa Tolerancja”, w ramach której zamalowuje się rasistowskie napisy, dyskutuje, organizuje wycieczki itp. pokazuje, że są ludzie, którym obraz rodzinnego miasta nie jest obojętny. Szkoda, że odbywa się tylko raz w roku (początek 21 marca). Wizerunek miasta poprawia także Festiwal Dialogu Czterech Kultur, którego ideą są słowa Allana Nevinsa: „Gdy mówimy historia, instynktownie myślimy o przeszłości i jest to błąd, gdyż historia stanowi pomost łączący przeszłość z teraźniejszością, a jednocześnie określa kierunek wymierzony w przyszłości.” Celami fundacji festiwalu jest m.in. dialog między kulturami, które stworzyły Łódź: żydowską, niemiecką, rosyjską i polską; propagowanie tych kultur i działania na rzecz szerzenia tolerancji. Raz w roku organizuje się występy, spotkania czy dyskusje przedstawicieli wspomnianych czterech narodów, co świadczy o otwarciu na świat.

Niech za granicą zobaczą nas inaczej


Osobiście uważam, że ani Łódź jako miasto, ani w ogóle Polska nie są na tyle antysemickie, na ile widzi się je za granicą. Aczkolwiek „twórczość” eurodeputowanego Macieja Giertycha, wystąpienia Młodzieży Wszechpolskiej, niektóre programy Radia Maryja, okrzyki na wielu stadionach i napisy na murach tworzą płytki stereotyp, przez pryzmat którego jesteśmy odbierani jako naród nietolerancyjny. Uważam także, iż wszystkie wspomniane scenograficzne nawiązania z nowojorskiego teatru krzywdzą Łódź i Polskę. Jednak to nie wina twórców sztuki, ale tego marginesu, który różne brednie wypisuje w miejscach publicznych oraz tych, którzy temu nie przeciwdziałają. Na szczęście to tylko margines, a po drugiej stronie są ludzie pokroju Władysława Bartoszewskiego czy Marka Edelmana.

Źródła - www.jewishtheater.org, www.4kultury.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

@ Przemysław Walczak
To oznacza ,że Singer wiedział co mówi. Mój dziadek nie padł ofiarą żydowskiego ubeka, gdyby to był tylko jeden osobnik, to pół biedy, po prostu nie zwróciłbym uwagi na gadanie mojego dziadka, ale to była kilku ludzi tej nacji , kilku na przestrzeni kilku lat, ludzi współpracujących z czerwonymi, jak i z faszystami, a to już inaczej wygląda. Koniec okupacji hitlerowskiej był końcem epoki komór gazowych i krematoriów nie tylko dla żydów, mój wujek i jego matka również byli w KL Auschwitz, to właśnie od matki mojego chrzestnego dowiedziałem się o tym, co działo się w obozie, straciła tam męża i córkę, nie była żydówką, jej mąż również, oboje byli Polakami. Polecam zapoznanie się z historią organizacji Żabotyńskiego i jemu podobnych. Świat nie jest czarno-biały. Ja nie twierdzę ,że wszyscy żydzi są jednacy, wiem doskonale,że w Izraelu poparcie dla pomysłów rządu jest rzędu 45-50% max. Wiem, że na świecie jest mnóstwo żydów, ludzi uczciwych i prawych, o to właśnie zawsze spierałem się z moim dziadkiem. Diabli mnie biorą kiedy czytam, widzę i słyszę, a zdarza się to coraz częściej, że tylko żydzi,że tylko żydom, że to najlepszy naród na świecie, że wszyscy z powodu holocaustu powinni się wstydzić i bez szemrania spełniać ich zachcianki , a przy tym knebel na ich machlojki takie jak technologie atomowe, albo hipokryzja "demokracji" w Izraelu, gdzie tak naprawdę funkcjonuje apartheid.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2007 17:12

Kibiców Cracovii często określa się mianem "Żydów", ale to wynika z tego, że ten klub (jeden z najstarszych w Polsce) powstał m.in. przy udziale Żydów, w swoich szeregach pozwalał występować innym nacjom (w tym Żydom), a konkurencyjna Wisła już nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto także pamiętać, że elitarna bojówka skinheadów klubu sportowego "Cracovia" sama siebie (!) określa mianem JUDE GANG.
Zastanawiając się nad tym trudnym problemem warto również sięgnąć do źródeł. Zainteresowanych zapraszam tu:

http://mementomori.salon24.pl/7844,index.html

oraz tu (chodzi przede wszystkim o dyskusję pod tekstem):

http://mementomori.salon24.pl/6882,index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2007 14:19

Zetiksie,
akurat Singer miał pełne prawo powiedzieć tak o swojej nacji, tak jak np. Gombrowicz miał prawo do krytyki polskości, a właściwie pewnych jej przejawów.
Jeżeli idzie o Twojego Dziadka, to jeżeli padł ofiarą żydowskiego ubeka, to tylko dlatego że był to komunista, nie dlatego że Żyd. Wszędzie zdarzają się ludzie dobrzy i źli, mądrzy i głupi, szlachetni i nikczemni, ale nijak się to ma do narodowości. Maria Dąbrowska nie była antysemitką, ale opisywała dość jednostronnie skomplikowane procesy społeczne. Dla wielu Polaków kiedy skończyła się okupacja hitlerowska, zaczęła się okupacja stalinowska. Dla Żyda koniec okupacji hitlerowskiej był końcem epoki komór gazowych i krematoriów. Sytuacja po 1945 byla więc zupełnie inna dla tej garstki ocalałej ludności żydowskiej, niż dla Polaków. Warto o tym pamiętać.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja z drugiej strony. Isaac Bashevis Singer powiedział i napisał kiedyś:" żydzi to taka nacja,że jeśli okazuje się że w otoczeniu ich wspólnoty nie ma wroga, to go sobie wytworzą". Daleki jestem od twierdzenia,że cały ten antysemityzm jest tylko wytworem wyobraźni niedobrych żydów, ale... Ale np mój dziadek, który był antysemitą, i z którym toczyłem słowne boje o jego antysemityzm, w swym życiu dużo wycierpiał właśnie od ludzi pochodzenia żydowskiego. Zawdzięcza im przemoc nad sobą , pozbawili go majątku, który własnym rękami i pracą zdobył. W swym życiu miał okazję przekonać się,że osobnicy najbardziej złośliwi i bezwzględni byli pochodzenia żydowskiego.Ile ja się z dziadkiem nagadałem na ten temat, zawsze słyszałem od niego że żyd zawsze będzie żyd i kombinator. Żydzi , którym zawdzięcza krzywdy swoje to m in: urzędnik, kolaborant ss-mański ( tak! właśnie tak!), lekarz -pijawka, przedstawiciel nowej komunistycznej władzy. Wiec takie nastawienie części ludzi względem nacji żydowskiej może wynikać z doświadczeń z żydami.Maria Dąbrowska w zapiskach w swym dzienniku pisała pod datą 17 czerwca 1947 r.: "UB, sądownictwo są całkowicie w ręku Żydów.
W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden Żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków." Czyżby również była antysemitką? A organizacja BETAR, która współpracowała z faszystami Mussoliniego. Dziś głośno się o tym nie mówi, ale pomysł Hitlera o czystości rasy nie był jego pomysłem, został "wypożyczony" od organizacji Żabotyńskiego. To tyle tytułem równowagi.Niewiele tego , ale nie lubię dużo pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.03.2007 14:30

Bolesny to problem i dziękuję autorowi za ten tekst, bo rzeczywiście gorszące jest to, że w Łodzi aż roi się od napisów tego typu na murach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już dość dawno temu napisałem "Antysemityzm po polsku. Czy mamy się czego wstydzić?". I tu tylko popieram Autora, bo ten prymitywny, podwórkowy, bezmyślny pseudo-antysemityzm (w sytuacji, kiedy gminy żydowskie w większych miastach rzadko liczą więcej niż 500 osób), jaki znajduje swój symbol na murach to po prostu jakieś dno. Nie chce mi się tu powtarzać argumentów, powtórzę tylko, że ktoś, kto twierdzi, że nie ma w naszym kraju przejawów antysemityzmu jest niepoważny i obłudny (w najlepszym razie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.