Facebook Google+ Twitter

Polski Areopag

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2011-01-18 17:19

Nazwa wywodzi się ze starożytnej Grecji. Była to najwyższa rada złożona z arystokratów, do której należała władza sądownicza i polityczna. Areopag sprawował kontrolę nad urzędnikami. Powrót do wzorów antycznych jest zbyt śmiałym pomysłem?

Areopag - wzgórze w Atenach / Fot. Fingalo - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 GermanyJuż w starożytnych Atenach znana była rada złożona z byłych archontów, najwyższych urzędników. Nazwa rady pochodzi od miejsca obrad, wzgórza Aresa, które poświęcone było bogu wojny, Aresowi.

W skład Areopagu wchodzili wyłącznie przedstawiciele arystokracji. Areopagici mieli najwyższą władzę sądowniczą i polityczną. W gestii Areopagu leżało prowadzenie polityki oraz ogólnego nadzoru nad sądownictwem i prawami oraz urzędnikami. Areopag miał prawo odwoływania archontów.

W 594 r. p.n.e. Radę Starszych zreformował archont Solon. Wówczas przyjęła ona zadania organu strzegącego praw, obyczajów i moralności. Doprowadziło to z czasem do ograniczenia jej kompetencji. Upadek jej znaczenia na rzecz instytucji stworzonych przez Solona i Peryklesa miał zasadniczy wpływ na kształtowanie się początków demokracji w Atenach.

Polska demokracja jest bardzo młoda. Tworząc jej zręby w roku 1989 nie korzystaliśmy z ateńskich wzorców. Nie te czasy i zupełnie inna sytuacja polityczna.

Nie mająca szans na dalsze istnienie partia "robotnicza" szukała gorączkowo najlepszego rozwiązania dla własnych, skompromitowanych przed narodem dygnitarzy. Poniekąd przy okrągłym stole udało się to uzyskać. Doprowadzono do przekonania polskich demokratów, że hasło "Wasz prezydent, nasz premier" pochodzi od nich samych. Nie znamy szczegółowych zapisów Okrągłego Stołu.

Po latach mogę stwierdzić, że tak zwana gruba kreska Tadeusza Mazowieckiego, to największy i bodaj jedyny jego błąd polityczny. "Komuna" tylko na to czekała. Wyrażenie zgody na mało demokratyczne pierwsze "wolne" wybory było zasadniczym błędem popełnionym przy Okrągłym Stole.

Wymądrzam się? Nic z tych rzeczy. Potwierdzał to wielokrotnie - po latach - Mieczysław Rakowski, ostatni pierwszy sekretarz PZPR. Solidarność w tamtym okresie była tak silna, a PZPR tak słaba i wystraszona, że należało "pójść na całość", by po wygraniu w prawdziwie demokratycznych wyborach przeprowadzić raz a dobrze lustrację i dekomunizację.
Bylibyśmy - jestem o tym mocno przekonany - potęgą polityczną i gospodarczą w Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Wydaje mi się, że to w wyniku grubej kreski objawił się Mazowiecki a nie odwrotnie.
Niestety, wody, która jest już w morzu nie zawrócimy na powrót do płynącej rzeki. Te pomysły nie mają związku z dzisiejszym etapem w który jest kraj. Tylko JOW.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.01.2011 10:53

Płynie stąd wniosek, że na przestrzeni naszej powojennej historii chyba zawsze brakowało nam prawdziwego, dobrego gospodarza. Ale jak doprowadzić do radykalnej przemiany?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A po 1945 po Reformie Rolnej, twierdzono, że można doprowadzić do ruiny rolnictwo tworząc PGR a potem spółdzielnie rolnicze. Co moj dziadek załatwiał prowadząc gospodarstwo przy jednym biurku z jednym rządca razem, potem w Spółdzielnia prowadziła rzeszą urzędasów w 6 piętrowym- biurowcu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.01.2011 10:13

Masz rację Ryszardzie. Prywatyzacja PGR jest dowodem na to, jak można doprowadzić do ruiny same gospodarstwa i ludzi w nich pracujących. Mam nadzieję, że w przypadku gospodarstw pomocniczych historia się nie powtórzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kaziu, nie jesteś osamotniony z tym pomysłem prywatyzacji m.in. gospodarstw pomocniczych. Temat to nie nowy i nie taki znowu prosty do zrealizowania. Przykład z PEGEERAMI jest złym przykładem prywatyzacji, bo źle to zostało zrealizowane. Spowodowało to wielką biedę i bezrobocie... Do dzisiaj ludzie to wspominają... ŹLE! Gdyby to było zrobione po gospodarsku? Ale jak zwykle potrafimy spie....ć często proste zadania i działania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wikipedia
 • wikipedia
 • 20.01.2011 07:25

Jak zwykle z Wikipedii wiedzę pan czerpał czy ambitnie z Encyklopedii PWN?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.01.2011 21:08

Pani Jadziu - jestem za prywatyzacją gospodarstw pomocniczych skarbu państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.01.2011 21:06

Dla mnie jedyną prawdą jest prawda objawiona. Reszta jest wytworem ludzkiego umysłu.
Hyde Park nie jest miejscem do publikowania rozpraw doktorskich. I proszę nie traktować moich uwag jako złośliwości. Mam doskonałe poczucie humoru :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kazimierzu i ponowne..................... Zamilknę. Przecież nie jest to prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Remigiusz
 • Remigiusz
 • 19.01.2011 15:55

Autor ambitnego tekstu nie powinien sobie pozwalać na uproszczenia... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.