Facebook Google+ Twitter

Polski biznes w kraju Inków

KGHM, Apator, Wyborowa i pięć innych polskich firm chce inwestować w Peru.

Peru jest bogate w liczne złoża. Czas pokaże, czy polskie firmy tutaj zarobią. / Fot. Maciej MalachowskiPomóc mają w tym kontakty polityczno-gospodarcze, zainicjowane ubiegłoroczną wizytą w Peru premiera Donalda Tuska. Jej efektem było podpisanie przez oba kraje umów dotyczących współpracy wojskowej i turystycznej. Teraz Polska i Peru dążą do zwiększenia wymiany gospodarczej.

Jak podaje peruwiańska Agencja Prasowa Andina, w kraju Inków chce inwestować osiem polskich firm. Największa z nich to KGHM, dziewiąty na świecie producent miedzi i trzeci srebra, który w Ameryce Południowej szuka bogatych złóż.

Biznesem w Peru zainteresowane są również: Gazstal (górnictwo naftowe, metale i technologie informatyczne), DAX Cosmetics (kosmetyki), Apator i Remagen (sprzęt dla górnictwa), Dressta (metalurgia) oraz Wyborowa i Polmos Józefów (alkohole).

Dotychczasowe obroty handlowe między oboma krajami są mizerne. W 2007 roku Polska wyeksportowała do Peru towary o wartości 12,5 milionów dolarów, a wywiozła za ponad 50 milionów dolarów. Zeszły rok nie był lepszy.

Ma to zmienić podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Wspólnotą Andyjską, co rozwiązałoby problem wysokich ceł i ułatwiło dostęp polskich towarów do andyjskiego rynku. Jednak członkowie tej organizacji (Peru, Boliwia, Ekwador i Kolumbia) nie ustalili jeszcze wspólnego stanowiska wobec Unii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wiadomości z pierwszej /?/ ręki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwłaszcza Wyborowa ;) bardzo zbliży relacje mieszkańców obu krajów ;-)

he,he,he;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.