Facebook Google+ Twitter

Polski dokument "Punkt wyjścia" walczy o nominację do Oscara

40-minutowy film dokumentalny "Punkt wyjścia" walczy o nominację do Oscara. Obraz znalazł się na liście dziesięciu filmów z całego świata, które powalczą o pięć nominacji do finałowej walki.

 / Fot. (aip)Dokument „Punkt wyjścia” w dziesiątce walczących o nominację do nagrody.

Przed Anetą, która za zabójstwo swojej babci skazana została na 12 lat więzienia, ważna chwila. Właśnie minęło dziesięć lat, odkąd trafiła za kratki. Przebywa w Zakładzie Karnym dla Kobiet w Nisku. Teraz sąd penitencjarny ma rozpatrzyć jej kolejny wniosek o warunkowe, przedterminowe zwolnienie z więzienia. Odliczając dni do posiedzenia sądu, Aneta korzystając z możliwości czasowej pracy poza zakładem, spędza wolne chwile opiekując się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. To tam poznaje panią Helenę, starszą, niepełnosprawną kobietę...
Nominacja dla pięciu

Tak zaczyna się niespełna 40-minutowy film, będący dokumentalnym debiutem reżyserskim Michała Szcześniaka. Większość scen nagranych zostało przed niespełna trzema laty w niżańskim Areszcie Śledczym (w ramach jego struktur funkcjonuje więzienie dla kobiet) i stalowowolskim Domu Pomocy Społecznej. I to właśnie ten film już przeszedł przez gęste sito i z ponad 80 zgłoszonych produkcji został zakwalifikowany do grona dziesięciu filmów z całego świata, które powalczą o pięć nominacji do finałowej walki o najważniejszą nagrodę filmową świata - Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny! Na liście, jaką kilka dni temu ogłosiła Amerykańska Akademia Filmowa, film Michała Szczęśniaka figuruje pod anglojęzycznym tytułem „Starting Point”. Pięć nominacji ogłoszonych zostanie 14 stycznia i to ich twórcy zaproszeni zostaną na 88. ceremonię rozdania Oscarów, 28 lutego w Hollywood.

W filmie w jednej ze scen zobaczyć można sędziego Grzegorza Zarzyckiego, przewodniczącego Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, który rozpoznając wniosek skazanej, zgadza się zwolnić ją warunkowo. - Nie jest to rola pierwszoplanowa, niemniej na całościowy sukces filmu składa się wiele drobnych elementów - mówi z uśmiechem sędzia Zygmunt Dudziński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. - I my tu w sądzie trzymamy kciuki i liczymy na Oscara. „Punkt wyjścia” zdobył już nagrody na festiwalach w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, „Złotą Żabę” za zdjęcia na Camerimage, Grand Prix na Opolskich Lamach i Jantar dla najlepszego filmu na festiwalu w Koszalinie. Film wyprodukowało łódzkie Studio Munka.

Marcin Radzimowski (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.