Polski dzień na światowych kortach!

Świetne wyniki osiągnęli polscy tenisiści podczas rozgrywanych dzisiaj spotkań w rozgrywkach WTA i ATP Tour. Do ćwierćfinałów awansowali Łukasz Kubot i Agnieszka Radwańska.

/ Fot. PAP CLAUDIO PERIPierwszy radość polskim sympatykom tenisa przyniósł 27-latek z Bolesławca - Łukasz Kubot. Polak, który do turnieju głównego w Belgradzie dostał się jako "lucky looser", miał przed sobą niełatwą przeszkodę do pokonania bowiem jego rywalem w drugiej rundzie był rozstawiony z nr. 3 Rosjanin Igor Andriejew.

Zadanie niemal niewykonalne dla Polaka stało się faktem szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać. W szóstym gemie pierwszego seta przy swoim podaniu Andriejew zasygnalizował ból podczas serwisu. Na nic się zdała pomoc lekarska. Rosjanin nieoczekiwanie poddał mecz. Do ćwierćfinału sensacyjnie awansował Kubot. Dla Polaka jest to jeden z większych sukcesów w karierze, nigdy bowiem nie awansował do czołowej ósemki turnieju z cyklu ATP Tour. Zwycięstwo nad Andriejewem nie było pierwszym w historii pojedynków między tymi graczami, bowiem w 2004 r. podczas turnieju ATP Tour w Sopocie Kubot ograł Rosjanina w pierwszej rundzie.

Andriejew, jak na czołowego gracza kortów ceglanych, w tym sezonie spisuje się bardzo słabo. Niektóre z porażek Rosjanina odbyły się w zaskakujących okolicznościach, a porażka w pierwszej rundzie turnieju Masters w Monte Carlo była mocna zastanawiająca. Oto Andriejew grając przeciwko Argentyńczykowi - znanemu głównie ze słynnego meczu przeciw Rosjaninowi Dawidience w Sopocie i skandalu związanego z zakładami sportowymi - po wygraniu pierwszego seta i przy serwowaniu na mecz, nie wykorzystał kilku meczboli od stanu 40:0. Później przegrał bez walki decydującego seta, wywołując poruszenie wśród osób grających w zakładach sportowych. Sytuacje wyżej wymienione pokazują tylko, że przy ocenie występów niektórych rosyjskich zawodników tj. Dawidienko i Andriejew należy podchodzić z wielką ostrożnością.

W ćwierćfinale turnieju w Belgradzie z pulą nagród 450 tys. euro przeciwnikiem Polaka będzie Belg Kristof Vliegen, z którym Kubot już zdołał raz wygrać podczas USOpen w 2006 r.

Dramatyczny triumf Radwańskiej

Jeszcze bardziej radosne wieści napłynęły z kortów rozgrywanego w Rzymie turnieju z cyklu WTA Tour. Agnieszka Radwańska pokonała aktualną triumfatorkę wielkoszlemowego Roland Garros Serbkę - Anę Ivanovic. Wielki sukces Polki osiągnięty został w niezwykle dramatycznych okolicznościach.

Radwańska po łatwym triumfie w pierwszym secie 6:1, oddała później utytułowanej rywalce inicjatywę, z której Serbka potrafiła skorzystać wygrywając drugiego seta 6:3 oraz prowadząc 4:0 w decydującym secie. Gdy zwycięstwo aktualnie siódmej rakiety na świecie wydawało się niemal pewne, Polka zaprezentowała swoim sympatykom niezły horror.