Facebook Google+ Twitter

Polski film. Dlaczego państwo nie interesuje się wspieraniem rodzimych produkcji?

W sobotnie południe 28 maja 2011 na terenie sali teatralnej Krakowskiej Państwowej Szkoły Teatralnej odbyło się kolejne Forum SFP. Głównym tematem były problemy polskiego filmu dokumentalnego i animowanego.

Panelistami byli Paweł Kędzierski, Ewa Sobolowska, Agnieszka Odorowicz Dyrektor PISF, Jacek Snopkiewicz TVP, Krzysztof Magowski TVP, Maria Zmarz - Kocznowicz, Ewa Borguńska z Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Obecnie śladowo jest pokazywany na ekranach telewizyjnych współczesny polski film dokumentalny, a już nie mówiąc o filmie animowanym. Co prawda, Telewizja Polska jest obecnie podstawowym producentem dokumentu oraz śladowo animowanych. Natomiast niezależni producenci i inni mają znikomą możliwość otrzymania finansowania zaledwie jak jeden do stu.

Podstawowy problem to jak zawsze finanse. Oczywiście, są specjalistyczne fundacje i inne instytucje. Ministerstwo Skarbu jako główny finansista państwowy w przypadku realizacji zadań powyżej kwoty 200 000 zł za temat stawia obecnie śmieszne bariery oraz progi dość często nie do przebicia z powodów biurokratycznych.

Co jest łatwiej zrealizować? Trzy filmy fabularne po 4 miliony złotych? Czy dziesięć filmów dokumentalnych lub drogich i pracochłonnych filmów animowanych? Dodatkowo produkcja tak zwanych tasiemców mydlanych, czyli seriali, daje zyski w postaci statystyki oglądalności co wpływa potem na efekty przy staraniu się o kolejne dotacje, na kolejne mydlane produkcje.

Państwo, które nie dba o produkcje filmów dokumentalnych, nie wspiera produkcji filmów animowanych, staje się karłowate pod względem narodowej historii i kultury.

Złym przykładem jest zasypywanie polskich dzieci i młodzież karłowatymi niezwiązanymi z naszą kulturą filmami, dość często promującymi przemoc lub nawet pseudokulturę i słowne chamstwo. A później pretensje o przemoc wśród dzieci i młodzieży. A jak ma być inaczej, kiedy takiej przemocy uczą ich takie pseudofilmy w dodatku w porze największej oglądalności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.