Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski gaz z łupków. W 2014 roku ma ruszyć jego wydobycie

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Karol Karolus, CC 3.0 / Wikipedia
Nie słabną nadzieje związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków w Polsce. Jedno z największych jego złóż znaleziono w okolicach Lubocina, na Pomorzu. Także na Lubelszczyźnie są duże źródła. Za dwa lata powinno ruszyć wydobycie gazu

Wiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego w Polsce, przeprowadzone w zeszłym roku na głębokości 3,5 km oraz ponad 4 km przez brytyjską firmę 3Legs Resources, przyniosły obiecujące wyniki. Specjalizująca się w poszukiwaniach i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego firma natrafiła na duże złoża gazu z łupków, m.in. w okolicach Łebienia na Pomorzu. Obecnie spółka wydała komunikat, że zamierza już za dwa lata przystąpić do wydobycia gazu na tym złożu.

Prezes 3Legs Resources potwierdził dziennikarzom te zamierzania i dodał, że z powodu wysokich cen gazu w Europie gaz z łupków w Polsce będzie bardziej opłacalny niż w USA. Spośród ponad 100 koncesji wydanych na poszukiwanie i eksploatację gazu z łupków na terenie Polski, brytyjska firma 3Legs Resources, będzie pierwszą, która chce tak wcześnie rozpocząć komercyjne wydobycie naszych złóż.

Przypomnijmy, że według oceny specjalistów, Polska jest uznana za największy w Europie kraj pod względem ilości złóż gazu łupkowego - podaje "Gazeta Wyborcza". Wiadomo, że USA, wiodące w technologii poszukiwania i wydobycia takiego gazu, określili szacunkowo już dwa lata temu, iż ziemie polskie kryją pod powierzchnią być może aż 5,3 bln metrów sześciennych gazu. Tak wielkie zasoby mogłyby pokryć w pełni polskie potrzeby na gaz przez 300 lat. Brytyjczycy, na podstawie wykonanych wierceń, mają opinie raczej rozczarowujące, choć prezes spółki twierdzi, że jego firma wykopała jedną dobrą studnię i robi postępy.

Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) w Warszawie podważył niedawno amerykańskie szacunki odnośnie do polskiego potencjału gazu łupkowego. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", według prezesa PIG badania polskie wykazują, że nasze zasoby gazu są "wyraźnie mniejsze niż estymacje Amerykanów". Ale podkreślił, że mimo to "wydobycie będzie wciąż opłacalne ekonomicznie". A minister skarbu, Mikołaj Budzanowski zapowiedział w styczniu 2012 roku, że kontrolowane przez państwo polskie przedsiębiorstwa, m.in. PGNiG i PKN Orlen, rozpoczną komercyjne wydobycie gazu w 2014 lub 2015 roku.

W opinii amerykańskiej firmy Wood Mackenzie, wydanej w roku 2011, cena polskiego gazu z łupków nie powinna przekroczyć 335 dolarów za tysiąc m3. Polski gaz będzie więc tańszy od rekordowego dziś - pod względem ceny - surowca z Rosji, za który płacimy Gazpromowi po 500 dolarów za tysiąc m3. Spór na tle wygórowanej ceny rosyjskiego gazu trafił do międzynarodowego trybunału. Polska strona nie wyraża zgody na tak wysoką stawkę. Gazprom nie ustępuje.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto