Facebook Google+ Twitter

Polski gaz z łupków. W 2014 roku ma ruszyć jego wydobycie

Nie słabną nadzieje związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków w Polsce. Jedno z największych jego złóż znaleziono w okolicach Lubocina, na Pomorzu. Także na Lubelszczyźnie są duże źródła. Za dwa lata powinno ruszyć wydobycie gazu

 / Fot. Karol Karolus, CC 3.0 / WikipediaWiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego w Polsce, przeprowadzone w zeszłym roku na głębokości 3,5 km oraz ponad 4 km przez brytyjską firmę 3Legs Resources, przyniosły obiecujące wyniki. Specjalizująca się w poszukiwaniach i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego firma natrafiła na duże złoża gazu z łupków, m.in. w okolicach Łebienia na Pomorzu. Obecnie spółka wydała komunikat, że zamierza już za dwa lata przystąpić do wydobycia gazu na tym złożu.

Prezes 3Legs Resources potwierdził dziennikarzom te zamierzania i dodał, że z powodu wysokich cen gazu w Europie gaz z łupków w Polsce będzie bardziej opłacalny niż w USA. Spośród ponad 100 koncesji wydanych na poszukiwanie i eksploatację gazu z łupków na terenie Polski, brytyjska firma 3Legs Resources, będzie pierwszą, która chce tak wcześnie rozpocząć komercyjne wydobycie naszych złóż.

Przypomnijmy, że według oceny specjalistów, Polska jest uznana za największy w Europie kraj pod względem ilości złóż gazu łupkowego - podaje "Gazeta Wyborcza". Wiadomo, że USA, wiodące w technologii poszukiwania i wydobycia takiego gazu, określili szacunkowo już dwa lata temu, iż ziemie polskie kryją pod powierzchnią być może aż 5,3 bln metrów sześciennych gazu. Tak wielkie zasoby mogłyby pokryć w pełni polskie potrzeby na gaz przez 300 lat. Brytyjczycy, na podstawie wykonanych wierceń, mają opinie raczej rozczarowujące, choć prezes spółki twierdzi, że jego firma wykopała jedną dobrą studnię i robi postępy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Janusz
 • Janusz
 • 12.03.2012 21:10

Źle nam Pani życzy-BARBARA Romer Kukulska .Polska ma węgiel kamienny brunatny.Teraz mamy gaz , który nam jest potrzebny jeszcze bardziej niż węgiel .Musimy go wydobywać by nie kupować gazu od Rosjan aż za 500 $ za 1000m3.Musimy naszą gospodarkę zmodernizować a na to potrzeba pieniędzy .Te pieniądze są z gazu , który jest znacznie tańszy niż Rosyjski.Energia z :atomu" czy innych źródeł na dzień dzisiejszy jest znacznie droższa i Polski nie stać po prostu na to .Zresztą Pani wie ,że nas Pani kochani sojusznicy:ALIANCI wepchnęli w łapy Sowietów .Stąd jest nasze zapóźnienie , które musimy nadrobić .Po II wojnie robili tak alianci ale poprzez taka jak Pani nam znowu szkodzą .Jakoś to Pani i takim jak Pani ludziom to nie przeszkadzało .Nie chcę się już nad Panią pastwić ale dodam to.Pani rodzina z Polski uciekła a moi rodzice tu trwali i walczyli o wolna ojczyznę .Pani się bawiła na zachodzie a my musieliśmy tu żyć .Chwaliła się pani adiutantem , ja mowie na takich bawidamkiem , próżniakiem w mudrze ale w sztabie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz
 • Janusz
 • 12.03.2012 20:59

Przypuszczam , że ty Panie Piotrze Wierzbicki nie pełni zrozumiałeś przekaz .Polska według szacunków ma rzeczywiście tego gazu uwięzionego w łupkach na okolo 300 lat ..Koncerny wiedza ,że tego gazu jest co najmniej tyle ile jest oszacowane ale zniżają prawdziwy obraz aby za znacznie mniejsze pieniądze ten gaz kupić od Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 12.03.2012 20:45

Technologia wydobycia jest bezpieczna i sprawdzona.W USA eksploatacja trwa od lat i nie doszło do żadnych tragedii którymi straszy GAZPROM i jego szczekacze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"ma ruszyć" Mam nadzieję, że nie ruszy, że wreszcie przejrzą na oczy, że nie warta skórka za wyprawkę... Człowiek pić i jeść musi, a ten gaz im to zabierze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Frączek.
 • Janusz Frączek.
 • 12.03.2012 20:29

Gaz łupkowy to jest totalna katastrofa dla środowiska naturalnego.Czy ktoś o tym wreszcie powie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 12.03.2012 17:00

Jak dalej nami będzie rządzić obecna agentura; to może być różnie .Komorowski już podczas kampanii wyborczej coś nie jasno bredził!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ASSA
 • ASSA
 • 12.03.2012 14:32

ŻEBY TYLKO NIE SKOŃCZYŁO SIĘ TAK JAK Z KARLINEM,znając też POLSKIE ZDOLNOŚCI wydobycie pewnie trzeba będzie dotować,a cena ze względu na przerosty administracyjne i podatki WZROŚNIE DO 600$/1000M3.Do wydobycia podczepią się ze 2 SŁUSZNE PARTIE/do cyca/z całymi rodzinami/mafie rodzinne/--WYDOJĄ NAM TEN GAZ -no i jak zwykle winnych nie będzie ,a NARÓD obudzi się z ręką w nocniku....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pokłady miały starczyć dla całej Europy a teraz już tylko dla Polski na 300 lat?! Już zaczynają kręcić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.