Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10661 miejsce

Polski Harry Potter zainspirował Rowling? Syn pisarza zaprzecza

W 1972 roku na łamach wychodzącego w Krakowie tygodnika "Życie literackie" ukazało się opowiadanie o Harrym Potterze. Postać stworzył Jan Rostworowski, polski poeta i prozaik, który połowę życia spędził w Wielkiej Brytanii.

 / Fot. ScreenOpowiadania Jana Rostworowskiego opisują przygody chłopca, którego telefon "nie dzwoni tylko ćwierka jak ptak". Harry Potter Jana Rostworowskiego nie jest czarodziejem, a 17-letnim sklepikarzem. Czy możemy mówić o plagiacie popełnionym przez J.K. Rowling? Zbieżność wydaje się być zastanawiająca.

"Wiem, że to działa na wyobraźnię, ale po zapoznaniu się z treścią opowiadania Rostworowskiego muszę przyznać ze smutkiem, że nie ma ono nic wspólnego z książkami Rowling" - powiedział serwisowi dziennikpolski24.pl Mariusz Zawiślak, socjolog zajmujący się zagadnieniami popkultury. Zwraca on także uwagę na to, że nazwisko Potter jest bardzo popularne w Wielkiej Brytanii.

Z kolei syn Jana Rostworowskiego Bogusław Rostworowski, powiedział Dziennikowi Polskiemu, że postać stworzona przez jego ojca jest autentyczna. Imię i nazwisko Harry'ego Pottera to zniekształcona wersja polskiego nazwiska. Syn Rostworowskiego stwierdził, że opowiadanie jego ojca nigdy nie było tłumaczone na język angielski, dlatego też Rowling nie mogła go znać.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.