Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski język obcy

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Mikołaj Rej
Mikołaj Rej
W każdej klasie troje lub czworo uczniów ma dysleksję. Tyle samo potrafi czytać płynnie. A co z pozostałymi?

Ministerstwo Edukacji podtrzymuje zapowiedź premiera Marcinkiewicza i informuje, że nauką języka obcego pierwszoklasiści mają zostać objęci w roku szkolnym 2008/2009. Obecnie obowiązkowy język obcy mają w szkołach dopiero 10-latkowie.

Miałam okazję przyglądać się lekcji języka angielskiego w pierwszej klasie publicznej szkoły podstawowej. Widziałam bardzo duże zaangażowanie nauczycielki, ale też duże różnice zarówno zaangażowania jak i umiejętności dzieci.

Polscy uczniowie mają kłopoty z czytaniem w zakresie płynności, szybkości i zrozumienia czytanego tekstu. Tylko 30 procent uczniów rozumie więcej niż dwie trzecie tekstu, 30 proc. rozumie tylko połowę. Reszta - jeszcze mniej. Są też uczniowie, którzy mimo wielu lat spędzonych w szkolnej ławce, nie rozumieją praktycznie nic. Średnio uczniowie podstawówki czytają mniej niż 100 słów na minutę, gimnazjaliści 100-150 słów, licealiści dobijają do 200 słów. Dlaczego dzieci tak słabo czytają? Jedną z głównych przyczyn okazuje się brak koncentracji. A ja myślę, że główna przyczyna tkwi w tym, że zapominamy, iż: "Czytać uczymy się, czytając ".

Zdaniem nauczycieli z wieloletnim stażem coraz mniej dzieci po zakończeniu I etapu edukacyjnego (III klasy szkoły podstawowej) czyta w miarę płynnie. Nietrudno sobie chyba wyobrazić, jakie to ma skutki. Jest wśród nich pewnie grupa dyslektyków, ale powtarzając za prof. dr hab. Martą Bogdanowicz : "badania wskazują, że trudności w czytaniu i pisaniu ma średnio troje - czworo dzieci w każdej klasie". Tymczasem zdarza się, że troje, czworo w klasie (czasem mniej) czyta płynnie.

Zastanawia mnie, jak liczne jest grono osób prawdziwie martwiących się jeszcze o język polski, który powoli staje się "obcym " i to z różnych powodów. Panie Mikołaju, czy aby na pewno Polacy nadal cieszą się, że "nie gęsi i swój język mają"?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto