Facebook Google+ Twitter

Polski Kasparow? Świercz szachowym mistrzem świata do lat 20

Na rozgrywanych w Chennai, w Indiach, mistrzostwach świata w szachach do lat 20, złoty medal zdobył Dariusz Świercz. W pokonanym polu pozostawił 126 zawodników z 45 krajów.

 / Fot. Tadeusz KowalskiSiedemnastoletni Dariusz Świercz jest wielokrotnym mistrzem Polski i medalistą mistrzostw świata i Europy juniorów w szachach. Rok temu zdobył brązowy medal MŚ do lat 20. Jest jednym z najmłodszych arcymistrzów. Pochodzi z Tarnowskich Gór, a na co dzień trenuje w klubie Polonia Votum Wrocław pod okiem Artura Jakubca i Aleksandra Sułypy. Do sukcesu Darka, poza jego ciężką pracą, przyczynił się specjalny program szkoleniowy. Ma stały nadzór ze strony klubu oraz szefa wyszkolenia PZSzach Piotra Murdzi. Młodego arcymistrza wspomaga również Microsoft, Comarch SA, Hewlett Packard, Intel oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki bardzo Darka komplementował i po zdobyciu przez niego mistrzostwa, które ważyło się do ostatniej rundy, powiedział: "Darek uzyskał 10,5 punktu w 13 partiach, co jest fantastycznym wynikiem. Miał świetny finisz, 5,5 punktu z sześciu możliwych. Przy zmęczeniu pod koniec rozgrywek jest to wielkim osiągnięciem. Tego tempa nie byli w stanie wytrzymać nawet wyżej notowani arcymistrzowie, w tym faworyzowani Rosjanie. Przygotowanie psychologiczne oraz fizyczne jest równie ważne i tu Darek także pokazał klasę".

Gratulemy Darkowi sukcesu i mamy nadzieję, że podąży śladami wielkich mistrzów i w przyszłości podobne osiągnięcia zanotuje także w kategorii seniorów.

Końcowa klasyfikacja MŚ do lat 20:

mężczyźni

1. Dariusz Świercz (Polska) 10,5 pkt
2. Robert Howgannisjan (Armenia) 10,5 pkt
3. Sahaj Grover (Indie) 9,5 pkt
...
19. Kacper Piorun (Stilon Gorzów) 8 pkt

kobiety

1. Deysi Cori (Peru) 11 pkt
2. Olga Girja (Rosja) 10,5 pkt
3. Nazi Paikidze (Gruzja) 9,5 pkt
...
13. Klaudia Kulon (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska) 7,5 pkt

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wychodzą polskie kompleksy i malkontenctwo. Zależało mi na podkreśleniu sukcesu polskiego zawodnika, a nie jak słusznie twierdzi p. Jacek na szukaniu dziury w całym. Ważne jest, że Polak wygrał i cieszmy się z tego, bo niwiele mamy ostatnio powodów do radości. A co do nazwiska, różne źródła różnie podają - ja opierałem się na informacji PZSzach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Jackowski
  • Jacek Jackowski
  • 17.08.2011 11:45

Sjugirov grał, był jedenasty. a matlakov ma 2632 ranking i był trzynasty.
oboje 2 punkty mniej niz Darek...
nie wiem dlaczego szukasz dziury w całym. czy musi wygrywac gracz z najwyższym rankingiem? a giri jak chciał to mógł grac...
ps. Hovhannisyan takie jest nazwisko vice-mistrza-podaje za stroną mistrzostw, chyba ze oni też się mylą
ps2.zajął nie zajoł

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Marecki
  • Marek Marecki
  • 17.08.2011 09:10

Jak nie grali najlepsi np. Anish Giri (elo 2701) oraz Sjanan Sjugirov,(elo 2629) oraz kilku innych , o czym szanowny pan ''redaktor'' nie raczył napisać to wygrał ... Dla porównania Darek ma (elo 2553) . I dla sprostowania tego artykułu panie ''redaktorze'' pisze się Howganissjan a nie Howgannisjan (Chodzi mi o tego chłopaka który zajoł 2 miejsce) .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.