Facebook Google+ Twitter

Polski konsulat w Sewastopolu ewakuowany. "Grożono nam podpaleniem, sytuacja uciekła spod kontroli"

"Podjęliśmy decyzję o ewakuacji placówki, bo grożono nam podpaleniem. Mnie i moim zastępcom złożono propozycję "współpracy z władzami miasta", na którą nie mogliśmy się zgodzić" - wyjaśniał w TVN24 Wiesław Mazur, konsul generalny, powody ewakuacji personelu.

 / Fot. PAP/EPAJak informuje biuro rzecznika MSZ, działalność konsulatu w Sewastopolu zawieszono czasowo, a dotychczasowe zadania tego urzędu przejmuje konsulat w Odessie. Na Twitterze pojawił się też wpis ministra Radosława Sikorskiego, który informuje: "Z powodu utrzymujących się niepokojów ze strony rosyjskich sił, niechętnie ewakuowaliśmy nasz konsulat w Sewastopolu na Krymie, na Ukrainie".

O bezpośrednich przyczynach ewakuacji placówki konsularnej, mówił dziś w TVN24, Wiesław Mazur, konsul generalny.
"Opuściliśmy miejsca pracy, ponieważ było bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grożono nam podpaleniem". "Sytuacja uciekała spod kontroli. Nie można było czekać" - powiedział Mazur.

Obowiązki placówki z Sewastopola przejmie konsulat w Odessie.

W związku z nieprzewidywalną sytuacją w Autonomicznej Republice Krymu oraz w Sewastopolu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny wezwało także Polaków, przebywających na Półwyspie Krymskim, do jego opuszczenia.
Jak podaje PAP, MSZ odradza podróże do obwodów: charkowskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ewakuacja placówki konsularnej, to bardzo poważna sprawa. Rosjanie o nic nie muszą dbać panie Andrzeju, gdyż w razie agresji na polską placówkę konsularną odpowiadałaby Ukraina.
Ponadto lepiej unikać prowokacji. Putin i "samoobrona" chętnie zrzuciła by winę za ewentualny incydent na ukraińskich faszystów i banderowców.
Scenariusze całkowicie do przewidzenia, więc lepiej takich nie prowokować. Słusznie, że się stamtąd wynieśli. Dziennikarzy coraz częściej obijają i utrudniają im pracę jakieś nieznane grupy. Obserwatorzy OBWE też nie mają zgody na przebywanie na Krymie więc po co tam nasza dyplomacja? Sztuka dla sztuki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, właśnie na tym polega krymska cywilizacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedstawiciele cywilizowanej Autonomicznej Republiki Krymu stawiają ultimatum placówce konsularnej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.