Facebook Google+ Twitter

Polski minister otworzył szczyt klimatyczny ONZ

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-07 17:19

Minister środowiska podczas otwarcia konferencji klimatycznej w Kopenhadze wzywał przedstawicieli rządów do solidarnej walki ze zmianami klimatycznymi.

Od dziś przez dwa tygodnie reprezentanci 192 krajów będą szukać porozumienia w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dotychczasowy protokół zatwierdzony na konferencji w Kioto wygasa za dwa lata, dlatego liderzy państw chcą wypracować nowy dokument.

Minister Maciej Nowicki przekonywał, że podczas rozpoczętej w Kopenhadze konferencji trzeba będzie znaleźć rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia. - Dziś w Kopenhadze otwieramy historyczną, piętnastą konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu. Tu, w Kopenhadze przedstawiciele rządów z całego świata spotkali się by uczynić decydujący krok w odpowiedzi na największe zagrożenie, które stoi obecnie przed ludzkością - spowodowanym przez działalność człowieka globalnym ociepleniem i emisją gazów cieplarnianych - powiedział minister.

Szef resortu środowiska dodał, że konferencja w Kopenhadze powinna wskazać kierunki walki ze zmianami klimatu na najbliższe dekady - Kraje, które emitują najwięcej dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, powinny podjąć konkretne zobowiązania redukcji tej emisji. Kraje rozwijające się, a szczególnie kraje najmniej gospodarczo rozwinięte, powinny otrzymać pomoc finansową, technologiczną i organizacyjną dla adaptacji do zmian klimatu, a także dla ich szybkiego rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. Tego wymaga ludzka solidarność.

Na ostatnie dni szczytu do Kopenhagi ma przyjechać m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych. Polskę będzie reprezentował premier Donald Tusk.

W ubiegłym roku konferencja klimatyczna odbyła się w Poznaniu. Dlatego właśnie dzisiaj spotkanie w Kopenhadze otworzył polski minister środowiska, Maciej Nowicki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.