Facebook Google+ Twitter

Polski MSZ jest zadowolony z przebiegu zjazdu ZPB

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-15 19:10

Rzecznik resortu dyplomacji Piotr Paszkowski podkreśla, że dobrze rokuje to przyszłym pracom ZPB. Rzecznik wyraził nadzieję, że władze Białorusi zgodzą się w końcu na legalizację związku kierowanego przez Andżelikę Borys, o co od dawna zabiega polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Piotr Paszkowski przypomniał, że stanowisko Warszawy w sprawie uchylenia sankcji wizowych dla Białorusi było uwarunkowane między innymi kwestią spokojnego przebiegu zjazdu. Wyraził także nadzieję, że na Białorusi będzie postępował proces demokratyzacji i że nasi sąsiedzi otworzą się na wspólnotę europejską.

Podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego w Grodnie członkowie delegaci Związku Polaków na Białorusi ponownie wybrali na przewodniczącą Andżelikę Borys. Mimo wcześniejszych represji ze strony białoruskich władz, zjazdu nie zakłóciły żadne incydenty, prowokacje czy interwencje służb porządkowych. Na zjazd nie dotarło jednak wielu delegatów zastraszonych przez służby specjalne. Ci, którzy przyjechali, obawiają się represji i prób pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej za udział w nielegalnym, zdaniem władz, zjeździe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.