Facebook Google+ Twitter

Polski MSZ zarzuca Rosji łamanie praw człowieka

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-10-14 09:22

Polski MSZ skierował do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu memorandum, w którym zarzuca Rosji naruszenie konwencji praw człowieka. Sprawa dotyczy śledztwa ws. zbrodni katyńskiej. Rosja odmówiła rodzinom ofiar dostępu do akt.

Mogiły polskich żołnierzy w lesie katyńskim / Fot. Wikimedia CommonsDokument do którego dotarli dziennikarze "Rzeczpospolitej" jest odpowiedzią na pismo Rosjan do Strasburga, w którym odnosili się oni do zarzutów stawianych im przez rodziny ofiar zbrodni katyńskiej. Bliskim pomordowanych w Katyniu oficerów odmówiono dostępu do akt śledztwa.

W piśmie przesłanym we wrześniu przez MSZ, Polska skarży się, że Rosja nie przeprowadziła do tej pory rzetelnego śledztwa ws. zbrodni.

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka muszą teraz podjąć decyzję, czy rozpocząć rozprawę, czy też od razu wydać wyrok. Prawnicy uważają, że choć dojdzie do tego zapewne dopiero za kilka miesięcy, to postępowanie w Strasburgu toczy się i tak w dobrym tempie. Ze względu na zaawansowany wiek bliskich ofiar zbrodni katyńskiej całej sprawie nadano tzw. szybką ścieżkę rozpatrywania.

Rodziny ofiar domagają się od Rosji rehabilitacji polskich oficerów oraz całkowitego udostępnienie akt śledztwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tomek, gdyby trzeba było, to Rosjanie i w kwadrat by poszli... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

My swoje, oni swoje i tak w kółko...

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
  • er
  • 14.10.2010 15:46

Rosja,przynajmniej przez następne 50 lat nie udostępni żadnych materiałów,które mogłyby wyjaśnić czy też wskazać sprawców tego mordu.Przecież Rosjanie nie przyznają sie do tego,że za czasów głębokiej komuny,kluczowe stanowiska w ich państwie były obsadzone przez zbrodniarzy,którzy bezpośrednio lub pośrednio brali udział w tej zbrodni.Gdyby oficjalna prawda ujrzała światło dzienne,to jak wyglądałyby umowy miedzynarodowe,które zawierali ludzie oskarżeni o ludobójstwo?Wszystko stanęłoby na głowie!Traktaty rozbrojeniowe nie miałyby zastosowania,umowy gospodarcze i polityczne trzeba by było wyrzucić do kosza itd.Zbrodnia ludobójstwa,bo taka by była kwalifikacja,nie jest przedawniona,a winni pozbawieni są jakichkolwiek praw z wyłączeniem prawa do obrony. Czy świat gotowy jest na taka prawdę?Nie wydaje mi się,aby ktokolwiek miał wole polityczną rozgrzebywać coś,co mogłoby pogrążyć wszystkich i wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 14.10.2010 14:00

Doputy Rosja nie stanie sie panstwem demokratycznym - a kiedy to nastąpi : Bóg raczy wiedzieć!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Nagiel
  • Adam Nagiel
  • 14.10.2010 12:34

Kiedy były zaborca i okupant Polski przestanie z nas kpić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.