Facebook Google+ Twitter

"Polski Nobel" trafił do Janiny Ochojskiej

Sala Senatorska zamku na Wawelu była świadkiem niezwyklej uroczystości. Po 71 latach przerwy ponownie przyznano nagrodę im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, nazywaną "polskim Noblem".

Pierwszy po wojnie "Polski Nobel" trafił do Ochojskiej. / Fot. Sławomir OstrowskiNagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich przyznawana jest za wybitne zasługi na polu pracy naukowej, twórczości kulturalnej lub społecznikowi. Laureatów tego zaszczytnego wyróżnienia wybiera Polska Akademia Umiejętności.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej pani Janina Ochojska - Okońska / Fot. Sławomir OstrowskiW gronie nagrodzonych do tej pory znajdują się tak wybitne nazwiska, jak np. kardynał Adam Stefan Sapieha, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Paderewski. To zaledwie trzy z pośród już 18 nazwisk, jakie składają się na listę laureatów. Podczas wczorajszej uroczystości najokazalszą salę zamku na Wawelu wypełnili przyjaciele pani Ochojskiej, wśród których byli obecni wielcy świata nauki, sztuki oraz polityki i biznesu. Nadplanowym punktem uroczystości było wystąpienie pani Anny Dymnej, która pogratulowała laureatce nagrody oraz przeczytała "Dezyderatę".

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej zapowiedziała, że całą nagrodę, która wynosi 100 tys. zł przeznaczy na cele humanitarne. Będzie nimi pomoc ofiarom konfliktu w Gazie oraz edukacja dziewcząt w Afganistanie.

***

Podobne treści:
Działasz, czy tylko dryfujesz?
Kalendarz "Gruzja 2009" pod auspicjami PAH
Polska Akcja Humanitarna wybuduje studnie w Sudanie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

pomoc ludzią biednym w aleksandrowie-kujawskim opieka o2miesięcy nie chce ludzią i dziecią da pieniędzy mariola zawół

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zatem też czytaj ze zrozumieniem.

Sugerowałam, że należy wyjaśnić, kto nagrodę ufundował, dlaczego, kto ją teraz reaktywował itp. Piszesz, że jest im. Jerzmanowskich, to warto wspomnieć choć jedno zdanie o nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro w tekście pisze, że po raz pierwszy od 71 lat przyznano nagrodę, to logiczne jest, że była przyznawana przed wojną. Uważam, że wiadomości24 trafiają do ludzi umiejących czytać tekst ze zrozumieniem i nie chciałem ich obrażać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze wypadałoby dodać, że nagroda została wznowiona po wieloletnich staraniach Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia oraz zakonu oo. Augustianów, gospodarzy pałacu Erazma Jerzmanowskiego w Prokocimiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisałam o tym samym, ale nie zdążyłam zamieścić - chciałam poczekać do rana, jak redakcja będzie działać :)

Warto dodać, że nagroda przyznawana była w przed wojną, a teraz reaktywowała ją Polska Akademia Umiejętności przy współpracy z Marszałkiem Województwa Małopolskiego.

Ta nagroda przyznana Janinie Ochojskiej jest pierwszą po wielu latach, a przyznana została zaledwie dwa dni po setnej rocznicy śmierci Jerzmanowskiego.

A Jerzmanowski też był ciekawym człowiekiem, szkoda że nie wspomniałeś ani jednym zdaniem kto to był.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.