Facebook Google+ Twitter

Polski Pawilon na Expo to hit. Ludzie stoją 4 godziny, żeby go zobaczyć

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-01 12:24

1 maja wystartowała polska część światowej wystawy Expo 2010 w Szanghaju. Zainteresowanie Polskim Pawilonem jest tak duże, że aby dostać się do środka trzeba czekać cztery godziny. Zwiedzających przyciąga głównie elewacja inspirowana polskimi wycinankami ludowymi.

Expo w Chinach / Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL- Tegoroczna wystawa jest największym przedsięwzięciem w historii wystaw światowych - mówi Sławomir Majman, komisarz generalny sekcji polskiej Expo 2010. - To wyjątkowa szansa powiedzenia Chińczykom, czym jest Polska - dodaje.

Tym razem obędzie się bez bursztynu, świeżego chleba i Puszczy Białowieskiej. - Nasze uczestnictwo w wystawie będzie miało przede wszystkim charakter gospodarczy. Jego celem jest pokazanie Polski jako nowoczesnego kraju, członka Unii Europejskiej o dobrych perspektywach rozwoju gospodarczego - dodaje Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizator ekspozycji.

Co właściwie oznaczają te hasła, chińscy przedsiębiorcy mogli przekonać się już w połowie zeszłego roku. Od kwietnia 2009r. w Chinach przebywały polskie delegacje gospodarcze -spożywców, górników, a nawet przedstawicieli przemysłu morskiego.

- Polska może być dla chińskich firm bramą wjazdową do Europy - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak. Hasło udziału w Expo ma w Chinach moc otwierania niedostępnych zwykle drzwi, z czego także skorzystać mogą polscy przedsiębiorcy, uczestniczący w wystawie.

Nad całością prezentacji unosi się duch łączenia nowoczesności z tradycją. Do motywów ludowych wycinanek nawiązuje stylistyką sam pawilon polski, zaprojektowany przez pracownię WWA Architekci. Dekoracyjna okładzina została wykonana z wyciętej laserem sklejki. Dzięki specjalnej konstrukcji po zakończeniu wystawy pawilon będzie można wykorzystać ponownie.

Budynek znalazł się w grupie wybranych pawilonów narodowych, które reklamują wystawę Expo w Chinach. Interesująco przedstawia się także program kulturalny polskiej sekcji. Zaprezentowany zostanie film "Animowana historia Polski" Tomasza Bagińskiego (swego czasu był nominowany do Oscara). Film przygotowano pod opieką naukową prof. Henryka Samsonowicza.

Czytaj więcej w serwisie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Znając mentalność urzędników, to do otwarcia może dojdzie za kilkadziesiąt lat, gdy zostaną uchwalone odpowiednie prawa i przepisy, które wskażą rolę urzędnika w tym otwarciu oraz szczegółowo określą jego zasady. O ile wiem do 9000 tysięcy aktów prawa obowiązującego w Polszcze brak jest jeszcze kilkudziesięciu związanych z tymże otwarciem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypuszczam, że to ludowe wycinanki na pawilonie przypominające chińczykom ich pismo stały się zachęta do obejrzenia naszej wystawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.