Facebook Google+ Twitter

Polski prezydent chce reformy ONZ. Otrzymał prestiżową nagrodę

- ONZ okazała się niewydolna i nieskuteczna przy rozwiązywaniu konfliktu w Syrii. Ponad stu tysięcy ofiar w wojnie domowej, udałoby się uniknąć, gdyby rola Rady Bezpieczeństwa była większa – mówił prezydent Komorowski.

 / Fot. Wikimedia CommonsPrezydent RP, Bronisław Komorowski, wystąpił na forum ONZ w Nowym Jorku. Wzywał do reformy Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, bo – jak argumentował - Organizacja Narodów jest nieskuteczna. ONZ, na oczach świata, okazała się niewydolna i nieskuteczna przy rozwiązywaniu konfliktu w Syrii.

Jak podkreślił - ponad stu tysięcy ofiar w wojnie domowej tego kraju, udałoby się uniknąć, gdyby rola Rady Bezpieczeństwa była większa. Prezydent Komorowski, uważa, iż w przypadku takich konfliktów, członkowie ONZ mają prawo domagać się skutecznego działania Rady Bezpieczeństwa.

Toteż prezydent Bronisław Komorowski chce, aby w trudnych sytuacjach konfliktowych na świecie - takich jak w Syrii - stali członkowie Rady Bezpieczeństwa byliby zmuszeni do "zgodnej współpracy". Chodzi o to, aby zapobieganie zbrodniom i skuteczne reagowanie na nie, zawsze "miało prymat nad partykularnymi, geopolitycznymi interesami mocarstw".

Wieczorem, w jednym z nowojorskich hoteli na środkowym Manhattanie, odbyła się uroczysta gala z udziałem 350-gości. Bronisław Komorowski Obywatelem otrzymał, przyznaną przez Radę Atlantycką, prestiżową nagrodę w USA; został Obywatelem Świata. Oprócz prezydenta Komorowskiego, uhonorowani zostali przez Radę Atlantycką także: królowa Rania i japoński dyrygent Seiji Ozawa.

- Jestem przekonany, że odzyskana 25 lat temu przez nas wolność, będzie procentowała jak najlepszy kapitał w najlepszym amerykańskim banku - powiedział w Nowym Jorku prezydent RP. Mówił, że dla ludzi jego pokolenia, wolność była połączona znakiem równości ze Stanami Zjednoczonymi.

Laudację na cześć honorowego gościa uroczystości, prezydenta Polski, wygłosił polski profesor Zbigniew Brzeziński. Podkreślał, że prezydent Komorowski, wyciąga rękę do wschodnich sąsiadów. Powiedział, że jeśli dojdzie do stowarzyszenia się Ukrainy z Unią Europejską, i zachęcona zmianami - podąży w tym kierunku Rosja - będzie to także zasługa polskiej polityki i polskiego zaangażowania na Wschodzie.

Przewodniczący Rady Atlantyckiej (największy organ decyzyjny NATO), Frederick Kempka, poinformował zebranych, że w Warszawie niebawem powstanie, drugie po Stambule, zagraniczne biuro tego amerykańskiego think tanku. Wcześniej (w 2010 roku) nagrodę Rady Atlantyckiej NATO, otrzymali: Aleksander Kwaśniewski i Jerzy Buzek.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Głos człowieka, który był za pozostawieniem przestępczej, komunistycznej WSI jest niewiele znaczący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polski głos w ważnej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.