Facebook Google+ Twitter

Polski przyczółek na Uniwersytecie Columbia

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, na konferencji prasowej zorganizowanej 25 marca 2009 roku w warszawskim hotelu Bristol, ogłosiła zebranie żelaznego kapitału Katedry Polskiej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Uniwersytet_Columbia.jpg&filetimestamp=20090202211152W Saloniku Chopina spotkali się przedstawiciele rządu, kadry profesorskiej oraz reprezentanci firm, które wsparły projekt. Na konferencji obecni byli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister skarbu Aleksander Grad oraz Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Krzysztof W. Kasprzykowski.

Wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Włodzimierz Bolecki podziękował za pomoc i zaangażowanie konsul dr Ewie Ger z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, która koordynowała zbiórkę pieniędzy w Polsce. Donatorów, którzy zdecydowali się sfinansować projekt, reprezentowali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, ENEA S.A., Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Nowym Jorku oraz Silesia Capital Fund. Koordynatorzy przedsięwzięcia podkreślili, że fundatorzy nie wycofali się ze współpracy pomimo kryzysu, który dotknął światową gospodarkę. Dzięki temu udało się zebrać żelazny kapitał w wysokości 3 mln dol, z którego finansowana będzie działalność Katedry Polskiej. Jest to w większości polski wkład.

- Celebruję dzisiaj polski sukces na arenie międzynarodowej - powiedział minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski. – Jest to kluczowy instrument promocji polskiego stanowiska w ogólnoświatowym obiegu idei. Inauguracja katedry planowana jest na 2010 rok, wcześniej jednak przeprowadzony zostanie międzynarodowy konkurs na stanowisko kierującego profesora. O kształcie funkcjonowaniu ośrodka decydować będą uczeni i menadżerowie nauki, dzięki czemu będzie to w pełni naukowa placówka. Wkrótce po doborze kadry planowane jest rozpoczęcie rekrutacji pierwszych studentów.

Polska Katedra na Uniwersytecie Columbia prowadzić będzie badania oraz zajęcia dydaktyczne z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych i politycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Polski.
- Katedra będzie przyczółkiem Polski na jednym z najwybitniejszych uniwersytetów na świecie - stwierdził Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Krzysztof W. Kasprzyk. - Pragnę przypomnieć Państwu, że New York Times ostatnio określił Polskę jako kraj wielkich możliwości.

Uniwersytet Columbia należący do Ivy League, czyli dziesięciu najlepszych uczelni w USA, słynie z wybitnej kadry profesorskiej oraz świetnie wykształconych absolwentów. Katedra na tak prestiżowym uniwersytecie, jak zaznaczył dr Ludwik Sobolewski , prezes Giełdy Papierów Wartościowych, będzie kształtować wizerunek Polski na świecie. Bogdan Chmielewski, prezes Polsko- Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Nowym Jorku dodał, że Katedra poprawi sytuację Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Zebranie tak ogromnej sumy jest bardzo trudnym zadaniem. Dlaczego się udało? Donatorzy zgodnie twierdzą, że filantropia to powinność, dlatego kiedy pojawił się pomysł utworzenia Polskiej Katedry szybko zdecydowali się wspomóc tak prestiżowy i bezprecedensowy projekt dla nauki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.