Facebook Google+ Twitter

Polski rynek usług prawnych

Wraz z jesienią zbliża się gorący okres dla absolwentów prawa – egzaminy na aplikację. Dostaną się na nią tylko najlepsi, a – jak pokazują statystyki – jest o co walczyć.

Poziom zdawalności egzaminów zawodowych pokazuje, że aplikacja nadal jest najlepszym sposobem na zdobycie zawodu prawnika. Pozytywny wynik uzyskuje zwykle około 80 proc. aplikantów, podczas gdy w przypadku osób, które aplikacji nie ukończyły (doktoranci, asystenci prokuratorów etc.) jest to zaledwie 30 proc.

Wyniki egzaminów zawodowych pokazują też przy okazji, że szkolenia aplikacyjne są znacznie zróżnicowane jeżeli chodzi o poziom prowadzonych zajęć. Zdarza się, iż w niektórych Okręgowych Izbach Adwokackich nie zdaje nawet co trzeci kandydat! Brak spójnego nauczania może budzić niepokój, z pewnością przekłada się on bowiem na poziom świadczonych później usług.

Zatem w tym przypadku jakość nie idzie niestety w parze z ilością. Ta druga bowiem jest w naszym kraju imponująca. Polska zajmuje obecnie 12 miejsce w Unii Europejskiej pod względem dostępności usług prawnych. W rankingu tym wyprzedzamy nawet Francję, Austrię i Szwecję. Samych adwokatów w Polsce jest już ponad 12 tysięcy, a szacuje się, że za rok ich liczba zbliży się do 15 tysięcy. Tak szybkie tempo rozwoju rynku usług prawnych daje podstawy do prognozowania, iż już za kilka lat znajdziemy się w ścisłej europejskiej czołówce. Już teraz na jednego prawnika przypada mniej niż 700 mieszkańców.

Duża liczba osób oferujących pomoc prawną oraz wzrastająca konkurencja znacząco przyczyniają się do obniżenia kosztów usług prawnych. Sporą rolę w upowszechnieniu tych usług odgrywają portale prawne oferujące porady prawne online. Zdalna pomoc prawna jest szczególnym ułatwieniem dla osób zamieszkujących małe miejscowości i obszary wiejskie, gdzie nie opłaca się otwierać kancelarii prawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.