Facebook Google+ Twitter

Polski Samarytanin w tarnobrzeskiej świątyni

W IV Niedzielę Adwentu (23 grudnia 2012 r.) relikwie bł. o. Jana Beyzyma do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

 / Fot. R. TraczBł. o. Jan Beyzym został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II dziesięć lat temu, podczas ostatniej pielgrzymki do Polski. Jego relikwie zostały przekazane tarnobrzeskiej parafii 23 grudnia 2012 r., a homilię podczas Mszy Świętej roratniej głosił jezuita - O. Czesław Tomaszewski.
O. Jan Beyzym urodził się w Beyzymach Wielkich na Wołyniu w 1850 roku. Po ukończeniu gimnazjum w Kijowie wstąpił do nowicjatu księży jezuitów w Starej Wsi koło Brzozowa. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie z rąk bpa Albina Dunajewskiego w 1881 roku. Przez wiele lat był wychowawcą i opiekunem młodzieży w kolegiach Towarzystwa Jezusowego w Tarnopolu i Chyrowie. Potem wyjechał na Madagaskar do posługi wobec trędowatych. Na wyspie wybudował szpital dla 150 chorych. Placówka ta - pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej — istnieje do dziś. O. Beyzym zmarł w 1912 roku. Jego beatyfikacji dokonał 18 sierpnia 2002 roku w Krakowie Jan Paweł II.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.