Facebook Google+ Twitter

Polski satelita Heweliusz wyniesiony na orbitę. Naukowcy nawiązali kontakt z obiektem

Naukowcy z Centrum Kosmicznego PAN poinformowali, że udało się nawiązać kontakt z polskim satelitą Heweliusz, który został wystrzelony z chińskiego poligonu.

 / Fot. By LukaszKatlewa (Own work) [CC-BY-SA-4.0  (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0 )], via Wikimedia Commons"W przypadku Lema były pewne problemy, natomiast z Heweliuszem sytuacja była prostsza. Dostaliśmy bardzo dobre koordynaty ze strony chińskiej, które udało się przeliczyć na dokładne położenie satelity. Dzięki temu nasza stacja radiowa była w stanie szybko nawiązać z kontakt z satelitą - powiedział dr Roman Wawrzaszek cytowany przez TVN Meteo. Naukowiec ocenił, że sygnał z satelity był silny i stabilny.

Rakieta Long March 4B wystartowała z chińskiego poligonu przed godziną 5 czasu środkowo-europejskiego. 14 minut po starcie nastąpiło oddzielenie się Heweliusza od rakiety.

Heweliusz to niewielki satelita ważący 6 kilogramów. Ma kształt sześcianu. Długość boku to 20 centymetrów. Wyposażono go w liczne instrumenty badawcze, m.in. w miniaturowe teleskopy, żyroskopy, kamery, czujniki promieniowania czy wysięgnik do badania plazmy. Dzięki zamontowanemu nadajnikowi radiowemu satelitę będą mogli śledzić radioamatorzy na Ziemi - podaje Wyborcza.pl. Urządzenie zostało zaopatrzone również w informacje dotyczące naszej planety.

Heweliusz dołączy do innego polskiego satelity o nazwie Lem. Jego wystrzelenie jest częścią projektu BRITE - BRIght Target Explorer Constellation. Wraz z austriackimi i kanadyjskimi urządzeniami będzie obserwował najjaśniejsze gwiazdy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.