Facebook Google+ Twitter

Polski satelita Heweliusz zostanie wystrzelony z poligonu w Chinach

19 sierpnia chińska rakieta wyniesie na orbitę polskiego satelitę Heweliusz. Obiekt powstał w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Satelita będzie pracował w przestrzeni kosmicznej przez około 3 lata.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. By Erik Kulu (University of Tartu, ESTCUBE team) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsHeweliusz to niewielki satelita ważący 6 kilogramów. Ma kształt sześcianu. Długość boku to 20 centymetrów. Wyposażono go w liczne instrumenty badawcze, m.in. w miniaturowe teleskopy, żyroskopy, kamery, czujniki promieniowania czy wysięgnik do badania plazmy. Dzięki zamontowanemu nadajnikowi radiowemu satelitę będą mogli śledzić radioamatorzy na Ziemi - podaje Wyborcza.pl. Urządzenie zostało zaopatrzone również w informacje dotyczące naszej planety.

19 sierpnia z chińskiego poligonu wystartuje rakieta, która wyniesie Heweliusza na orbitę okołoziemską. Będzie on pracował na wysokości 800 km nad Ziemią. W Centrum Hewelianum w Gdańsku odbędzie się we wtorek próba nawiązania łączności z obiektem. Na satelicie umieszczono logo miasta Gdańska i Centrum Hewelianum.

Heweliusz dołączy do innego polskiego satelity o nazwie Lem. Jego wystrzelenie jest częścią projektu BRITE - BRIght Target Explorer Constellation. Wraz z austriackimi i kanadyjskimi urządzeniami będzie obserwował najjaśniejsze gwiazdy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.