Facebook Google+ Twitter

Polski sejm wreszcie dostępny dla niepełnosprawnych

Trudno w to uwierzyć, ale do wczoraj niepełnosprawni posłowie przemawiali tylko z tylnych rzędów sali, a nie z mównicy. Postanowiono zmienić tę sytuację.

Podjazd / Fot. Piotr Stanisławski, Stowarzyszenie Przyjaciół IntegracjiPomysł stworzenie sejmu bardziej przyjaznego osobom niepełnosprawnym wyszedł od Kancelarii Sejmu. Marszałek Bronisław Komorowski zgłosił się do Stowarzyszenia Integracja z prośbą opracowania projektu zmian, dzięki którym posłowie na wózkach będą mogli przemawiać z mównicy, a nie, tak jak do tej pory, z końcowych rzędów sali sejmowej. Specjaliści stworzyli mapę udogodnień, a efekty ich przeniesienia na sejmowe korytarze są od wczoraj dostępne nie tylko dla posłów, ale także dla wszystkich zwiedzających.

Ponad półtoraroczna współpraca objęła również inne działania, mające uczynić sejm bardziej przyjaznym. Justyna Stańczuk-Sturgólewska ze Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wylicza:
Dostosowania to nie tylko podjazdy dla wózków. Sejm stał się bardziej dostępny także dla osób niewidomych. Opisy w języku Braille'a znaleźć można w wielu miejscach. W windach zainstalowano informację głosową. Ponadto, współpraca to także szkolenia straży marszałkowskiej w dziedzinie porozumiewania się z osobami niepełnosprawnymi i właściwego reagowania na ich potrzeby.

Dumy z nowych rozwiązań nie krył Marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski. - Poprzez likwidację barier architektonicznych dołączyliśmy do innych parlamentów europejskich, których drzwi zostały szeroko otwarte. Tym samym usunięto bariery ograniczające dostęp niepełnosprawnym posłom, pracownikom i gościom. Modernizacja sejmu - jako obiektu będącego symbolem najwyższej demokracji - jest nie tylko zmianą techniczną. To bez wątpienia wyraz zmiany mentalności. Mam nadzieję, że udostępnienie kompleksów sejmowych będzie inspiracją do działań na rzecz zapewnienia powszechnej dostępności innych obiektów i przestrzeni w Polsce - powiedział.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sejm zintegrowany – kolejna propaganda sukcesu
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo choć szkoda, że tak późno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.