Facebook Google+ Twitter

Polski ślad na festynie w Burgfelden

W sierpniu, kiedy już po żniwach, w Niemczech w każdy weekend odbywają się festyny. Na takich festynach można wiele przeżyć, wiele zobaczyć. Na jednym z nich odkryłam polski ślad. Kto pamięta jeszcze tego staruszka?

1 z 24 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Na festynie w Burgfelden nasz polski Ursus C-45 robił furorę. Stał jako pierwszy. Wielu ludzi się przy nim zatrzymywało i podziwiało. Mało kto jednak wiedział, że to polskie „cacko”. Fot. Halina Krüsch Czopowik
Na festynie w Burgfelden nasz polski Ursus C-45 robił furorę. Stał jako pierwszy. Wielu ludzi się przy nim zatrzymywało i podziwiało. Mało kto jednak wiedział, że to polskie „cacko”. Fot. Halina Krüsch Czopowik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

No widzi Pan, Panie Sławku, co dwie głowy, to nie jedna. Cieszę się, że pomógł mi Pan zrozumieć. Ja już tak mam, lubię rozumieć otaczający mnie świat... cokolwiek by to nie było, co tylko zwróci moją uwagę. Hihihi...! a ten Ursus "buldogowaty" nie dawał mi spokoju. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie też ta wersja najbardziej tu pasowała. Wyczytałem ją na blogu polskich kolekcjonerów starych ciągników, jak można dokupić w zakładach (magazynach) Ursusa przednie odlewy z różnymi napisami. Później na tym dobrze zarobić...Oczywiście tylko kolekcjonerzy w swoich "stajniach" mogą się nim pochwalić, bo "papierów" na nich nie ma i numerów nie dostanie i dobrze...:) I tak Pani Halino dzięki Pani dociekliwości wspólnie coś rozwiązaliśmy...:) Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wie Pan, Panie Sławku, że tak to właśnie mogło być? Mnie od razu zastanowił fakt, że akurat na tym traktorze brak było tablicy rejestracyjnej. Najwyraźniej przywieziono go na lawecie. W Niemczech na żadne podróbki dowodu rejestracyjnego nie wydadzą... i nie ma zmiłuj. Dziękuję za info!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Halino, odpowiedź na to pytanie tak na prawdę nie jest prosta. Te ciagniki swego czasu w latach 90 zrobiły furorę w Niemczech i nie tylko, gdyż nieuczciwi handlarze skupowali je w Polsce a następnie po wymianie kilku charakterystycznych elementów na elementy oryginalnego Lanza ( min. przedni odlew z napisem Ursus na Lanz Bulldog) i robili na tym pieniążki. Te czasy już minęły a i kluby w niemczech kolekcjonerskie zajęły się tym problemem szerzej. I bardzo możliwe, że taki egzemlarz z wymienionym przednim odlewem ( Ursus na Lanz Bulldog ) mógł znaleźć się na pokazie...ale mogę się mylić? Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Chorążewicz
A nie, to wiem, że "ursus", to po łacinie niedźwiedź, i że traktory nazwano tak, inspirując się Ursusem z "Quo vadis". Mnie ciekawi dlaczego Lanz-Buldog z 1955r. nazwano Ursus. No nic pewnie już do tego nie dojdę. Zwłaszcza, że to był jedyny traktor na festynie bez tablicy rejestracyjnej.
A nie rozumiem dlaczego niedźwiedzie miałyby się kojarzyć ze wschodem? Że z siłą, to wiadomo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Chorążewicz
A zagadka, którą Pan sam wywołał? Już nie ma Pan ochoty na nią? W poniższym "komentarzu" odpowiedziałam Panu, a Pan nie zareagował.

Rzeczywiście kupa śmiechu. Wprawdzie widziałam tylko kilka filmików, bo wiele się za granicą nie otwiera, ale naśmiałam się zdrowo. W wielu przypadkach ten dźwięk zapalanego traktora kojarzył mi się z ruszającą lokomotywą parową. (śmiech).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sławku, dziękuję za informacje! Też to gdzieś czytałam... Ale to i tak nie wyjaśnia zagadki, dlaczego traktor Lanz-Buldog nazwano "Ursus", i to z datą produkcji 1955r., kiedy to już od roku produkowano – traktory C-45 w oparciu o licencję radziecką. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na początku 1946 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji w Polsce ciągników rolniczych. Ze względu na konieczność szybkiego wdrożenia do produkcji tego typu pojazdu, zdecydowano o skopiowaniu konstrukcji niemieckiego ciągnika Lanz-Bulldog D9506, którego wiele egzemplarzy zostało w granicach Polski, pozostawionych przez Niemców po II wojnie światowej. Jego zaletami była stosunkowo duża moc przy prostej budowie i obsłudze. Prace nad dokumentacją techniczną prowadzone były pod kierunkiem inż. Edwarda Habicha i ukończone zostały w lipcu 1946 roku. W 1947 roku zbudowano pierwszy prototyp ciągnika pod oznaczeniem LB-45, który zaprezentowany został publicznie 1 maja 1947 roku podczas pochodu pierwszomajowego w Warszawie. Produkcję seryjną ciągników już pod oznaczeniem C-45 uruchomiono we wrześniu 1947 roku. Do końca tego roku zbudowano 130 sztuk. - tak podają media...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Chorążewicz
Nie taki znowu klon Lanz-Buldog`a. Wzorowano się na nim, owszem, ale na jego podstawie powstała krajowa konstrukcja. Później konstruowano nawet i w oparciu o licencję radziecką. Ten traktor na pierwszym zdjęciu jest już właśnie budowany na licencji radzieckiej.
Jednak coś w tym musi być, bo pamiętam, że oglądając te traktory na festynie, zastanowiło mnie bardzo dlaczego na tym drugim traktorze: Lanz-Buldog (15 zdjęcie), na kartce z opisem traktora, która wisiała na nim, w nazwie podane było pojazd: "Ursus". Szukałam na nim tabliczki z zakł. produkcji, zeby zobaczyć w jakim kraju został wyprodukowany, ale jej nie znalazłam - tak jak w przypadku naszego Ursusa z 1 zdjęcia. Właściciela tego traktora też nie znalazłam. Pewnie wtopił się gdzieś w tłum rozbawionych festynowiczów. Tak że niestety przyszło mi pozostać z tą zagadką.

PS
To zdjęcie ze wspomnianą powyżej karteczką wiszącą na traktorze Lanz-Buldog (15 zdjęcie), teraz załączyłam. Jest na ostatniej pozycji. Może techniczne opisy pomogą komuś rozwiązać tę zagadkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś taki traktor na gospodarstwie we wsi to majątek, wygoda i pracę wykonał za kilka koni...ale miał jedną wadę...jak w polu nawalił, to tylko końmi można było go ściągnąć. Jednak koń był niezawodny, o jak "nawalił" to tylko podniósł ogon, puścił bąka i jechał dalej i o to chodzi...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.