Facebook Google+ Twitter

Polski sposób na życie: otyłość, rozwody i samotność

Już 23 procent populacji Polaków cierpi na otyłość i tyleż samo żyje samotnie. Niestety, wskaźniki te mają stałe tendencje wzrostowe.

23 procent z nas, jest otyłych / Fot. Zdzisław SadowskiSpacerując po ulicach polskich miast i popatrując na naszych współmieszkańców, ma się wrażenie jakbyśmy spacerowali ulicami amerykańskich miast, gdzie dwie trzecie Amerykanów ma nadwagę, a 36 proc. dorosłych i 18 proc. dzieci jest otyłych. W Polsce, 23 proc. populacji Polaków cierpi na otyłość, aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę, a wśród 13-latków jest niewiele lepiej, bo na otyłość cierpi co czwarty z nich.

Znaleźliśmy się na 9 miejscu wśród krajów europejskich pod względem ludzi otyłych. Grubsi od nas są m/in Czesi i Anglicy. I chociaż statystyki podają, że więcej jest w Polsce otyłych mężczyzn (o 1 proc.), to jednak na ulicach, widzi się przede wszystkim otyłe dziewczyny i kobiety. Skąd ta otyłość u polskich dzieci, kobiet, jeżeli otyłość wiązana jest z mieszkaniem (życiem) w krajach wysokorozwiniętych?

Skąd taki duży procent otyłych dziewczyn i młodych kobiet w Polsce i innych krajach europejskich? Okazało się, że winne jest równouprawnienie, które po latach dyskryminacji (w Europie, dopiero w XX wieku, kobiety uzyskały równe prawa, co wiązało się z wprowadzeniem praw wyborczych dla kobiet), dały kobietom impuls, ośmieliły i sprowadziły na drogę wolności i swobody osobistej (także w sposobie odżywiania i partnerskiej).

Dzisiaj samotne panie, nie boją się, że skończą jako rezydentki i opiekunki dzieci swojego rodzeństwa lub krewnych, dzisiaj samotna panna z dzieckiem, to żaden skandal, dzisiaj singielka, która wybrała karierę, a nie rodzinę, nie budzi sensacji. Ale jak zwykle oszołomione równouprawnieniem, wolnością i swobodą dziewczyny i kobiety przesadziły, wykorzystując ją miedzy innymi na objadanie się bez opamiętania wysokokaloryczną żywnością na wynos.

Okazało się, że po transformacji ustrojowej (systemowej), oprócz amerykańskich zwyczajów świętowania Walentynek i Halloween, przejęliśmy też nawyki żywieniowe Amerykanów. Jemy więcej dań gotowych, wysokokalorycznych, jak: fast-foody, hamburgery, chipsy, pijemy Coca Colę i Pepsi, zawierających najwięcej cukru i tłuszczu. Prowadzimy też bardziej siedzący tryb życia, spędzamy więcej godzin za biurkiem w pracy (ławką w szkole i na studiach), a wieczorem w domu przed komputerem i telewizorem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wszyscy piszą tylko o otyłości, nikt nie zainteresował się rozwodami i samotnością?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyganiał kocioł garnkowi a sam dymił :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na rynku małżeńskim, będzie tyle kobiet otyłych, to mężczyźni będą musieli zmienić swoje upodobania (kochanego ciała, nigdy nie za wiele).

Komentarz został ukrytyrozwiń

/...nie dbając wcale o to, czy tak otyłe, będą się podobać chłopakom i mężczyznom./

Te dziewczyny i panie maja za sobą średnio klika, ( czasem kilkanaście) prób odchudzania. Dramatycznych często. To nierzadko ciągła walka z samym sobą. To życie w poczuciu winy. Zwykle - przegrana walka.
Nawet jeśli tymczasowo jest ona wygrana pod względem wagi i sylwetki, to jeszcze wcale nie oznacza, że pod względem zdrowia również. Raczej częściej nie jest, gdyż odbywa się to kosztem zbyt radykalnych wyrzeczeń, z którymi wiążą się później problemy psychiczne.


Winny jest, serwowany nam przez pseudo naukę, żywieniowy dogmat.
Lenistwo jest wtórne. To skutek, a nie przyczyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Redakcja chyba odeszła od regulaminowego przyznawania" (piórek). Pierwsze pióro = napisanie 15 materiałów i osiągnięcie 15 000 odsłon. Drugie pióro = napisanie 75 materiałów i osiągnięcie 75 000 odsłon. Trzecie pióro = napisanie 150 materiałów i osiągnięcie 150 000 odsłon. Czwarte pióro = napisanie 300 materiałów i osiągnięcie 300 000 odsłon. Okazało się, że mam rację, redakcja nie przestrzega zatwierdzonych przez siebie regulaminów, gdyż niedługo osiągnę uprawnienia do trzeciego piórka, a nie mam jeszcze pierwszego. Uprawnienia na dwa piórka (z pierwszej 500-setki rankingu) uzyskali: 1. Wiesław Adamik - 294 tys. odsłon, 85 artykułów, 23 galerie, 2. Michał Młynarczyk – 241, tys. odsłon, 118 artykułów, 69 galerii, 3. Anna Grochowina – 201,56 tys. odsłon, 83 artykuły, 3 galerie, 4. Grzegorz Sadowski 147,3 tys. odsłon, 73 artykuły, 46 galerii, 5. Jerzy Cyngot – 87,9 tys. odsłon, 78 artykułów, 5 galerii. Uprawnienia na jedno piórko (z pierwszej 500-setki rankingu) uzyskała: 1. Hania Cieślak – 182,7 tys. odsłon, 52 artykuły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.