Facebook Google+ Twitter

Polski sukces w walce z biernym paleniem

Komunikat Komisji Europy opublikowany w dniu 22 lutego br. głosi o dużej poprawie warunków ochrony przed biernym paleniem w krajach Unii Europejskiej. Komisarz Tonio Borg przedstawił treść raportu w którym Polska stawiana jest za wzór.

Szczególnie dokuczliwym jest przykład oddziaływania nazywanego biernym paleniem. Komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej, Tonio Borg zaznacza, że już w 2002 roku zauważono, że w szacunkowej liczbie 70 tysięcy osób dorosłych zmarłych z powodu narażenia na dym tytoniowy wielu było niepalących. Wśród tych ostatnich znajdowali się też pracownicy poddani biernemu paleniu w swoim miejscu zatrudnienia. Komisja Europejska w komunikacie prezentowanym na swojej stronie internetowej (link) omawia raport na który złożyły się dane z 27 państw członkowskich.

Polska nie okazała się być przysłowiowym ubogim krewnym i znalazła się w pierwszej trójce państw, które w krótkim czasie Nawet nie ostatniego. fot. pixabay licencja: CC0 1.0 / Fot. PublicDomainPicturesdoprowadziły do znacznego obniżenia poziomu narażenia na bierne palenie. Podobną efektywnością wykazały się Belgia i Hiszpania. Przykładna postawa naszego kraju jest znamienna wobec statystyk ujmujących ogółem poziom występowania szkodliwości biernego palenia wśród wszystkich obywateli UE. Wskazano bowiem na istotne różnice w zaawansowaniu realizacji założeń zalecenia w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego. Zalecenie (2009/C 296/02) cechuje dalekowzroczność i staranie o zapewnienie możliwie najpełniejszej ochrony przed szkodliwością wynikającą z palenia wyrobów tytoniowych. W załączniku do zalecenia wskazano nawet na potrzebę redefinicji pewnych pojęć. Przykładowe bierne palenie jak i "przypadkowe narażenie na dym tytoniowy" uważa się za ogólniki służące technikom manipulacji świadomym wyborem jakiego dokonuje konsument, a przysparzające korzyści tytoniowym potentatom. Winno się stosować pojęcia alternatywne, czyli "wtórny dym tytoniowy", "środowiskowy dym tytoniowy" lub "dym innych ludzi". Puryzm językowy sprzyja też postrzeganiu przestrzeni użytkowych i innych miejsc publicznych jako przystających do wspólnego poczucia estetyki i uniwersalnych norm etycznych.

Przykład polskiego kraju zaświadcza też o dużym społecznym poparciu dla przepisów antynikotynowych. Skuteczne wprowadzenie zmian prawnych przyniosło natychmiastowy efekt w postaci zmniejszenia zachorowań na zawał serca lub niedomagania dróg oddechowych. Komisja Europejska zaznacza przy tym, że mimo przyjęcia przepisów przez wszystkie kraje członkowskie wciąż napotyka się trudności egzekwowania prawa w niektórych państwach. Może to być efektem niedostatecznego zmobilizowania i zaangażowania społeczeństwa.article by Paweł Jankowski

utwór dostępny na licencji CC 3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.