Facebook Google+ Twitter

Polski system służby zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie

Posiadamy jeden z najgorszych systemów opieki zdrowotnej w krajach Europy. Brak dostępu do nowoczesnych leków, wysoka umieralność na raka oraz wydłużone okresy oczekiwania na zabiegi i wizyty u specjalistów - to tylko szczyt góry lodowej...

Dr. David Rice, a pulmonary and critical care physician at Wilford Hall Medical Center, Lackland Air Force Base, Texas / Fot. Josie Kemp, U.S. Air Force/Wikimedia Creative CommonsNasz system opieki zdrowotnej nie tylko zajmuje ostatnie miejsca państw europejskich, ale w dodatku stale się pogarsza. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ośrodek analityczny Health Consumer Powerhouse, na 33 kraje europejskie objęte badaniem, Polska zajęła dopiero 27. miejsce. Według Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia nasz kraj spadł o jedno miejsce w porównaniu z ostatnim rankingiem z 2009 roku - podaje IAR.

Wyniki uzyskane przez Polskę świadczą o tym, że nasza opieka zdrowotna wymaga głębokich reform - uważa dr Arne Bjoernberg z Instytutu Badawczego HCP. Skąd my to znamy? Nasza służba zdrowia im więcej reformomowana, tym bardziej kuleje i tym gorzej jej dorównać do poziomu opieki zdrowotnej innych państw europejskich.

Od 2009 roku, kiedy po przeprowadzonych analizach rynku świadczeń zdrowotnych określono Polskę jako "pnącą się w górę" w tej dziedzinie, wyprzedziła nas właśnie Słowacja i Litwa - informuje Puls Biznesu.

O niedoskonałościach systemu polskiej opieki zdrowotnej można pisać epopeje. Najbardziej newralgicznymi punktami są nowoczesne leki specjalistyczne, do których wciąż mamy ograniczony dostęp. Nie dość, że leków brakuje, to na dodatek są tak kosztowne, że niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus.

Kolejną piętą achillesową jest ograniczony dostęp do specjalistów. Na wizytę u specjalisty: endokrynologa, kardiologa czy diabetologa trzeba czekać w kolejkach tygodniami, a nawet miesiącami, a gdy już pacjent cudem "dobije" się do lekarza, często wymaga natychmiastowej interwencji w leczeniu szpitalnym, bo "zbyt długo" czekał w kolejce, a choroba nie czeka, lecz postępuje. Zbyt długo oczekuje się również na zabiegi szpitalne. Efekt? Jak wyżej, bywa czasem po prostu za późno. Przykład z Niemiec - tam na wszczepienie by-passów czeka się 3 tygodnie, u nas - 3 miesiące - czytamy na Na temat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

6489
  • 6489
  • 20.05.2012 21:19

W Wielkiej Brytanii i... Kanadzie jest podobnie jak... u nas! Trzy lata temu w Kanadzie czekałem 6 miesięcy na tomograf... U nas jest w każdym szpitalu powiatowym i czeka się ok. 1-2 tygodni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 17.05.2012 21:25

A w mediach jakoś cichutko o tych "osiągnięciach" pani Kopacz i spółki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szary obywatel
  • szary obywatel
  • 17.05.2012 14:42

Słuzba zdrowia w Polsce jest najgorsza od stuleci.Oczywiście nie dla wszystkich. Dla znajomych np. z tej samej rodziny politycznej jest okay. Dla ludzi szarych normalnych bez żadnych protekcji to jest grób. Obecny Minister Zdrowa , kiedyś minister dla ludzi wykluczonych, nie robi nic w celu poprawy sytuacji.Głupie przepisy np. dot. wypisywania recept dla przewlekle chorych, po które trzeba ustawiać się w kolejkę, przez co powoduje się zatory do lekarzy. Zresztą komu chce sie myśleć o człowieku, który nie ma pleców i pieniędzy? Po co NFZ? Utrzymanie takiego potężnego kolosa jak NFZ kosztuje krocie. Władza powinna pomyśleć o likwidacji tego nowotwora, który niszczy tysiące ludzi płacących składki zdrowotne a nie mających możliwości leczenia. Oddajcie składki zdrowotne a każdy sobie znajdzie sam ubezpieczyciela.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 17.05.2012 06:39

Kolejki,to nasza duma narodowa,ale dziwią mnie te pod lumpeksami.Polska służba zdrowia ma coś z klimatu cyganeri artystycznej-nie jest nudna dla ofiar!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za to wiek emerytalny mamy ponadeuropejski. W ciągu 20 lat zamieniliśmy kolejki po papier na kolejki do lekarza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.