Facebook Google+ Twitter

Polski wątek ws. zamachów w Norwegii. CBŚ i ABW badały sprawę

CBŚ i ABW sprawdzały polski wątek, który pojawił się w manifeście 32-letniego Andersa Behring Breivikowa, podejrzanego o dokonanie piątkowych zamachów terrorystycznych w Oslo i na wyspie Utoya. Chodzi o sprzedaż chemikaliów, które miały posłużyć do produkcji bomby.

 / Fot. EPA/BERIT ROALD NORWAY OUT"Manifest 2083", który Breivikow zamieścił w interecie, jest m.in. zapisem jego przygotowań do zamachów, w których zginęły co najmniej 93 osoby. Wynika z niego m.in., że swoje pierwsze zamówienie na chemikalia potrzebne do skonstruowania zapalnika bomby złożył u zarejestrowanego on-line dostawcy z Polski.

Czytaj także: Zamach w Norwegii. Bomba w Oslo, strzelanina na wyspie. Ponad 90 ofiar

Ani policja, ani prokuratura nie chcą ujawnić żadnych szczegółów związanych z prowadzonymi czynnościami. "Mogę powiedzieć jedynie, że w piątek dostaliśmy od policji norweskiej prośbę o sprawdzenie pewnych informacji i sprawdzaliśmy je. Zaangażowane w to było Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i wrocławska prokuratura" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus powiedziała, że "czynności przeprowadzone zostały w niedzielę". Nie chciała jednak powiedzieć, czy ktoś został zatrzymany i czy czynności w tej sprawie będą jeszcze kontynuowane. Na razie nie wiadomo, na czym dokładnie polegały działania funkcjonariuszy.

Czytaj także: Zamach bombowy w Oslo. Relacja naocznego świadka. [Zdjęcia]

W piątek późnym wieczorem doszło do strzelaniny na wyspie Utoya, ok. 30 km na północny zachód od Oslo. Zginęło 85 osób. Bilans ofiar może wzrosnąć, gdyż policja nadal szuka ciał. Dwie godziny wcześniej doszło do wybuchu bomby w centrum Oslo, w którym śmierć poniosło siedem osób.

Głównym podejrzanym jest 32-letni Norweg, określany jako chrześcijański fundamentalista; wynika to z jego strony internetowej. Wcześniej policja informowała także, iż wpisy internetowe mężczyzny "sugerują, że jego polityczne poglądy skłaniały się ku skrajnej prawicy i że miał przekonania antyislamskie".

Mieszkańcy Oslo opłakują ofiary tragedii. Zdjęcia

Zatrzymany współpracuje w śledztwie. Według policji jest on odpowiedzialny za strzelaninę oraz za podłożenie bomby. Policja nie wyklucza jednak, że w zamachy zaangażowane było kilka osób.

Informację o akcji ABW i CBŚ jako pierwsza podała telewizja TVN 24.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Prawicowo-chrześcijańscy fundamentaliści to zagrożenie również w naszym kraju.

Spotykam ich w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu.

Kiedy? - 10 dnia każdego miesiąca!

Konrad Lesiak na swoim blogu pisze o potrzebie zwalczania prawicowego ekstremizmu

http://ideowerefleksje.blogx.pl

Wierzę, że Ruch Palikota w Sejmie będzie zwalczał prawicowo-chrześcijański ekstremizm!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy,jeśli naprawdę zechce,potrafi zrobić bombę.-Wystarczy saletra,taka do peklowania mięsa,cukier i...-bum.-Kto ma więcej pojęcia o chemii i się przyłoży,zrobi naprawdę groźny ładunek wybuchowy.
Myślę,że jeśli ten wariat kupywał w polskich sklepach,to tylko,aby nie zwracać uwagi służb bazpieczeństwa Norwegii.Mógł równie dobrze kupować w sklepach niemieckich,chiszpańskich,czy innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
don donek
  • don donek
  • 25.07.2011 17:23
Komentarz został ukrytyrozwiń
don donek
  • don donek
  • 25.07.2011 17:20

tak upały, upały, wielu agentów ma najwyrążniej roztrój , a przynajmniej podwyższone ciśnienie . dali by sobie spokój przecież są wakacje

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 25.07.2011 15:47

@ re " wątek polski " to sprzedaż chemikaliów , w ilości nie mającej wpływu na budowę bomb. Kupował chemikalia od wielu lat w całej Europie. Masz rację odnośnie partii skrajnie prawicowych , nacjonalistycznych ,chrześcijańskich też się boję .Powstają jako p-w waga islamistów. W Manifeście tego szaleńca wpisane są też jako partie skrajnie prawicowe ,nacjonalistyczne Samoobrona , LPR , Prawo i Sprawiedliwość , Przymierze dla Polski i jeszcze jakieś mniejsze nie zdążyłem zanotować. On krzyczał Tu jest Norwegia a co krzyczą pod Pałacem każdego 10-go Tu jest Polska. Każda skrajność jest niebezpieczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 25.07.2011 13:00

Polskie służby działają.Czy ta świadomość może nas uspokoić i dać obywatelom poczucie bezpieczeństwa?Mając w pamięci politykę personalną prowadzoną przez PiS w ciągu dwóch lat rządów tej partii,można mieć uzasadnione watpliwości,iż obecnie polskie służby w pełni realizują swoje ustawowe obowiązki.
Obsadzanie kluczowych stanowisk w resorcie przez ludzi "z partyjnego nadania" nie przysłużyły się podniesieniu poziomu kompetencji pracowników tychże resortów.Obecnie rządzący nie przyłozyli należytej uwagi do poprawienia zastanego stanu rzeczy.Wobec powyższego,zachodzi obawa,że działania monitorujące środowiska o charakterze nacjonalistyczno-prawicowym(partie,stowarzyszenia itp) są niewystarczające i mogą nosić znamiona stronniczości w realnej ocenie sytuacji zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.Zbliżające sie wybory przybliżają możliwośc przejęcia władzy przez partię,która swoimi nieodpowiedzialnymi działaniami podkopała fundament zaufania obywateli do państwa polskiego.terroryzm ma wiele twarzy a jedną z nich jest bezmyślna demagogia,karmiąca socjopatyczne umysły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.