Facebook Google+ Twitter

Polski więzień ma lepiej od pacjenta? Nie płaci za telewizję

Poseł PO Waldemar Sługocki chce wprowadzenia płatnej telewizji w więzieniach. Resort sprawiedliwości tłumaczy, że dla osób odsiadujących długoletnie wyroki, telewizja jest często jedynym oknem na świat.

 / Fot. Morty/CC BY-SA 3.0Zielonogórski poseł w tej sprawie złożył interpelację do Ministerstwa Sprawiedliwości. Chce przekonać ministra do wprowadzenia płatnej telewizji w celach więziennych. - Dlaczego w szpitalach chorzy muszą płacić za oglądanie ulubionego serialu, a przestępcy mają to wszystko za darmo? - pyta parlamentarzysta. Jak ocenia, spędzanie całego dnia przed telewizorem to niewystarczający sposób na resocjalizację. - Opłaty mogłyby skłonić skazańca do poszukiwań bardziej twórczych zajęć - przekonywuje Sługocki.

Posła Platformy Obywatelskiej poparła część związkowców ze Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. "Takie praktyki sprawiają, że przestępcy są lepiej traktowani niż ludzie wolni" - przyznaje Paweł Oświęcimka z Krakowa dla miejscowej gazety lokalnej "Dziennika Polskiego".

Powstałą medialną wrzawą z kolei zaskoczony jest Arkadiusz Mleczyński, asystent posła Sługockiego w jego biurze poselskim w Zielonej Górze. - Poseł złożył interpelację w sprawie obecnej sytuacji wraz z proponowanymi zmianami w funkcjonowaniu Służby Więziennej - tłumaczy dla W24. - Problem opłaty abonamentowej za oglądanie programów telewizyjnych w celach był jedynie jednym z aspektów wystąpienia posła - dodaje.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski w odpowiedzi na interpelację posła, tłumaczy, że dla osób odsiadujących długoletnie wyroki, telewizja jest często jedynym oknem na świat. - Należy bowiem zauważyć, że osoby osadzone w zakładach karnych i aresztach śledczych odbywają czasami długoletnie kary pozbawienia wolności w wieloosobowych celach mieszkalnych, gdzie jedną z nielicznych dla nich form kontaktu ze światem zewnętrznym jest telewizja - wyjaśnia. "W znacznej części osadzeni nie posiadają środków finansowych, co przy wprowadzeniu opłat za korzystanie z odbiorników telewizyjnych mogłoby stanowić zagrożenie dla atmosfery w zakładach karnych czy aresztach śledczych" - pisze w odpowiedzi Chmielewski. Zauważa ponadto, "że projekt wprowadzenia opłat za korzystanie z odbiornika telewizyjnego w jednostkach penitencjarnych, na wzór opłat pobieranych od pacjentów szpitali, jest trudny do wprowadzenia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.01.2013 13:42

Demagogia, panie Grzegorzu.
Szczególnie zimą mnóstwo bezdomnych dopuszcza się przestępstwa tylko po to, by zyskać lokum i strawę.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czemu wypuścić? Skoro jako społeczeństwo pozwoliliśmy komuś zejść na złą drogę, to teraz musimy ponosić tego konsekwencje.
Osoby, którym przeszkadza czyjaś wygoda w więzieniu na ogół zapominają, że nie można z niego wyjść jak ma się ochotę. Ciekaw jestem ilu z nich zgodziło by się na dobrowolne zamknięcie tylko po to żeby mieć wygodne lokum...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.01.2013 10:49

@ panie Grzegorzu, w takim razie wypuścić wszystkich!
Podatnik nie będzie biadolił, że musi utrzymywać więźniów, tylko zajmie się chronieniem przed wypuszczonymi. To całkiem dobre, absorbujące zajęcie, i wszyscy zadowoleni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sęk w tym, że on wcale nie siedzi w tym czymś ze zdjęć. Reportaż z Onetu wprowadza w błąd. Breivik siedzi w mało komfortowych warunkach, a do kompletu władze złośliwie dały mu za współwięźniów imigrantów. :-D
Poza tym niezależnie od komfortu to zawsze jest więzienie. Żadna przyjemność być zamkniętym - jak ktoś nie wierzy to niech sam spróbuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla niejednego imigranta w Europie warunki zapewnione Breivikowi to luskus na jaki może liczyć dopiero na łonie Allaha. Tylko dziewic chwilowo brakuje, ale to kwestia czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.01.2013 11:47

Biedni więźniowie, no naprawdę...
A może dla każdego takie luksusy jakie ma Breivik?
A co, stać nas!
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/w-tym-luksusowym-wiezieniu-odbedzie-kare-breivik,5225232,fotoreportaz-mini.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Poseł PO Waldemar Sługocki chce wprowadzenia płatnej telewizji w więzieniach."
"Poseł Sługocki przyznaje w końcu, że też nie wie, jak wprowadzić płatne oglądanie TV, skoro sprzęt jest własnością więźniów."

Dziękuję Autorowi za artykuł.
W natłoku zdarzeń ten temat zapewne by mi umknął.
Mówiąc "temat" nie wiem, czy bardziej idzie o telewizję w więziennych celach, czy o celach, jakie stawiają sobie politycy interpelując tak "merytorycznie"...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zbigniewie, apatia totalna w narodzie... Nikogo z 340 osób, którzy przeczytali, nie ruszyło, aby wpisać jakiś wyraz swojego oburzenia lub zadowolenia. Widocznie idziemy w dobrym kierunku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.