Facebook Google+ Twitter

Polski Wikisłownik - dziewiąty wśród największych na świecie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-13 12:55

Największe Wikisłowniki, pisane w językach francuskim i angielskim, liczą obecnie ponad półtora miliona haseł. Wersja pisana przez polskich wolontariuszy znajduje się na 9. miejscu pod względem liczby haseł, oraz na 6. pod względem liczby aktywnych użytkowników.

 / Fot. Wikipedia W poniedziałek 7 grudnia w polskojęzycznym Wikisłowniku włączona została możliwość oznaczania haseł jako wolnych od wandalizmów i przypadkowych uszkodzeń. Rok temu, 17 listopada, polska Wikipedia wprowadziła system wersji przejrzanych, co zaowocowało oznaczeniem do dziś prawie 3/4 istniejących w niej artykułów, umożliwiając czytelnikom przeglądanie haseł bez obaw, że znajdą jakieś efekty niewybrednych eksperymentów. Teraz podobny mechanizm wprowadzony został w siostrzanym projekcie Wikipedii, czyli Wikisłowniku.

Wikisłownik, opisywany w języku polskim, posiada bazę ponad 240 języków, która przez cały czas jest rozwijana i wzbogacana o kolejne słowa. Każde hasło w tym projekcie to nie tylko definicja znaczenia pojęcia, ale także przykłady jego użycia, etymologia, tłumaczenia na inne języki czy związki frazeologiczne, w których dane hasło występuje.

W tym, liczącym prawie 160 000 haseł wielojęzycznym słowniku, w ponad 18 000 haseł zamieszczono nagrania wymowy i w podobnej liczbie ułatwiające zapamiętanie słowa ilustracje. Najwięcej haseł ma słownik języka polskiego (ponad 20 000), a w dalszej kolejności: interlingua (prawie 20 000), angielski i szwedzki (oba powyżej 10 000 haseł).

W poszczególnych językach odnotowywane są nie tylko słowa powszechnie używane ale również regionalizmy, wyrażenia środowiskowe czy przysłowia. Najbardziej obszerna strona, opisuje hasło przenosić, do którego podanych zostało prawie 40 znaczeń, a do każdego z nich odpowiedni przykład.

Największe Wikisłowniki, pisane w językach francuskim i angielskim, liczą obecnie ponad półtora miliona haseł. Wersja pisana przez polskich wolontariuszy znajduje się na 9. miejscu pod względem liczby haseł, oraz na 6. pod względem liczby aktywnych użytkowników, natomiast zajmuje pierwsze miejsce pod względem zamieszczonych w hasłach grafik i multimediów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.