Facebook Google+ Twitter

Polski wkład w satelitę Young Engineers

Dzięki studentom z Politechniki Warszawskiej, 14 września na orbitę wystartowały rakiety Soyuz z satelitą. Polscy naukowcy wykonali do niej podzespoły.

 / Fot. Logo Space Technologies R&DZ kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie została wystrzelona rakieta „Soyuz”, która wyniosła na swoim pokładzie satelitę YES2. Międzynarodowy projekt, stanowiący owoc pracy stu studentów z 25 uniwersytetów z krajów europejskich (w tym Polski), Kanady i Japonii wykonany został na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Satelita ten ma za zadanie przetestować nowatorską technologię sprowadzania na ziemię ładunków z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przy pracach nad tym satelitą brała udział polska firma Space Technologies R&D, której dziełem jest między innymi sterownik hamulca regulującego prędkość rozwijania się linki, a co za tym idzie również ruch wahadła. Sterownik ten jest pierwszym w historii przypadkiem zaprojektowania i wykonania przez prywatną polską firmę kompletnego urządzenia wykorzystywanego w przestrzeni kosmicznej.

Przed startem satelity rozmawialiśmy z współzałożycielem Space Technologies R&D, Rafałem Graczykiem.

Proszę opowiedzieć o swoich początkach z technologią.
- Początki naszej działalności sięgają 2004 roku i pracy w kołach naukowych na Politechnice Warszawskiej zajmujących sie technologiami kosmicznymi. Wtedy rozpoczęliśmy współpracę w ramach projektów studenckich ESA zdobywając doświadczenie, obycie i znajomości zagranicą. Potem przyszedł czas na bardziej zaawansowane, profesjonalne projekty, jak YES2.

 / Fot. Rafał GraczykKto zapoczątkował Państwa współpracę z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości? Czy AIP samo wyszło z inicjatywą?
- Pierwszy krok zrobiliśmy my. Nasze poszukiwania pomysłu na kolejny krok w naszej działalności zbiegły sie z otwarciem AIP na Politechnice Warszawskiej.

Skąd pomysł na Space Technologies R&D?
- Przez ostatnie 3 lata zajmowaliśmy się w głównej mierze technologiami związanymi z kosmosem, wiec naturalnym wydało nam się kontynuować tą działalność, w której czujemy sie pewnie.

Co oferuje Państwa firma?
- W tym momencie oferujemy usługi podwykonawstwa dla zagranicznych firm przy produkcji podzespołów mechanicznych i elektronicznych, głównie w celu zdobywania doświadczenia i kolejnych kontaktów. W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie opracowywania produktu związanego z systemami typu GPS.

Proszę przedstawić historię, jak udało Wam się trafić do grona zespołu studentów, którzy mają swój udział w budowie Young Engineers' Satellite2.
- Przyjęcie nas do zespołu było wynikiem naszych usilnych starań (nie było łatwo, bo Polska nie jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej). Po około półtora roku rozmów udało się.

Czym oprócz nowoczesnej technologii interesuje się współzałożyciel Space Technologies R&D?
- Moje zainteresowania to humanizm - w renesansowym znaczeniu tego pojęcia.

Zdjęcia satelity i więcej informacji technicznych dotyczących projektu:
www.yes2.info
www.spacetechnologies.eu
Animacja prezentująca satelitę YES2

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.