Facebook Google+ Twitter

Polski żaglowiec stracił maszty. Na pokładzie 47 osób

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-29 15:11

Nie ma informacji o poszkodowanych na żaglowcu "Fryderyk Chopin", na pokładzie którego jest kilkudziesięciu gimnazjalistów. Stracił on maszty koło Wysp Brytyjskich. Jacht czeka na pomoc, ma być odholowany do portu.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fryderyk_Chopin.JPG / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/96/Fryderyk_Chopin.JPG/800px-Fryderyk_Chopin.JPGSytuacja cały czas się zmienia, dlatego trudno ocenić co w tej chwili dzieje się na pokładzie żaglowca. Przed momentem angielska straż obrony wybrzeża poinformowała o tym, że żaglowiec stracił jeden maszt i oczekuje na pomoc 99 mil morskich na południowy zachód od wyspy Scilly (Wielka Brytania). Jednocześnie polski wydział konsularny w Londynie dostał informację, że żaglowiec wysyła sygnał SOS do wszystkich jednostek w pobliżu swojej pozycji. Konsulowie dostali wiadomość o tym, że oba maszty są uszkodzone – wbrew temu o czym informuje brytyjska straż przybrzeżna.

Na razie brak informacji o stanie załogi, jednak brytyjska agencja morska zapewnia, że na pokładzie wszyscy są cali i zdrowi. W tym momencie na sygnał SOS z „Fryderyka” odpowiedziały trzy jednostki będące w pobliżu.

STS „Fryderyk Chopin” płynie w ramach „Szkoły pod żaglami”. Większość załogi stanowią uczniowie drugiej klasy gimnazjum. Na pokładzie według stanu z przed dwóch dni, kiedy „Fryderyk” wychodził z portu w Plymouth, jest 47 osób. Statkiem dowodzi doświadczony kapitan Ziemowit Barański. Pierwszym oficerem jest Mateusz Potempski – również z dużym, morskim doświadczeniem.

STS „ został wybudowany przez Fundację Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami Kapitana Krzysztofa Baranowskiego. Jest to drugi największy polski żaglowiec po "Darze Młodzieży"

Piotr Drabik
Materiał publikowany na http://www.magnesik.co.uk/index.php

CZYTAJ TAKŻE:
Nikt nie ucierpiał na pokładzie polskiego żaglowca Fryderyk Chopin
Polski żaglowiec "Fryderyk Chopin" stracił maszt i dryfuje w kierunku brzegu
DraPa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak we wszystkich sprawach związanych z wypadkami na morzu nie należy wyciągać pochopnych wniosków. A już ostatnią rzeczą jest wierzyć dziennikarzom. Pani Basiu, wiem co mówię, mój ojciec zginął na morzu a ja co nieco wiem na temat żeglarstwa dlatego poczekajmy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie nowe wieści ? Czy nikt nic nie wie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.