Facebook Google+ Twitter

Polski Związek Głuchych dołączył do Widzialnych

Osoby głuche wspólnie z niewidomymi i niedowidzącymi będą sprawdzać dostępność stron internetowych dla osób niepełnosprawnych. Podstawowym zadaniem nowego zespołu będzie analiza treści serwisów www.

 / Fot. Agencja IArtProblemy osób głuchych często pozostają w cieniu innych niepełnosprawności i zazwyczaj nie są zauważane przez społeczeństwo. Osoby pozostające głuche od urodzenia mają zazwyczaj duże trudności ze słowem pisanym. Często nie potrafią one czytać i pisać albo mają z tym duże kłopoty. Podstawową trudnością są różnice w składni języka polskiego i polskiego języka migowego.

Na wielu serwisach organizacji użyteczności publicznej i sektora prywatnego znajdują się treści niedostępne dla osób głuchych. Powodem jest trudny, skomplikowany tekst. Światowy standard tworzenia stron internetowych wyznaczony przez organizację W3C (World Wide Web Consortium) jednoznacznie określa sposób prezentowania treści w serwisie „Używaj najbardziej jasnego i najprostszego języka stosownego do zawartości strony” (WCAG Priorytet 1 pkt. 14.1).

Innym problem jaki mogą napotkać osoby głuche w serwisach internetowych to prezentowanie treści tylko za pomocą dźwięku. Ten problem staje się coraz bardziej uciążliwy. Jedną z przyczyn jest coraz częstsze prezentowanie informacji za pomocą plików audio i wideo przez portale informacyjne. Również w tym względzie standardy W3C jasno precyzują sposoby prezentacji treści „Zapewnij odpowiednik tekstowy dla każdego nietekstowego elementu (...) Obejmuje to: (...) dźwięki, samodzielne pliki audio, ścieżki dźwiękowe i wideo” (WCAG Priorytet 1 pkt. 1.1)

Już w maju br. głusi z Polskiego Związku Głuchych w ramach projektu Widzialni przeanalizują treści zamieszczone na stronach internetowych największych polskich uczelni wyższych. Raport zostanie opublikowany pod koniec maja 2008r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.