Facebook Google+ Twitter

Polski Związki Piłki Nożej istnieje już 88 lat

88 lat temu został założony PZPN - jedyny prawny reprezentant polskiej piłki nożnej. Oficjalne założenie Związku nastąpiło na I zjeździe polskich klubów piłkarskich, który odbył się 20 i 21 grudnia 1919 roku w Warszawie.

Polski Związek Piłki Nożnej istnieje już 88 lat. / Fot. licencja CC, autor: skoczek / http://www.flickr.com/photos/skoczek/367783048/Na imprezie inauguracyjnej, podczas której powstał związek, byli obecni przedstawiciele klubów, które w ostatnich latach wiodą prym, np: Cracovia, Wisła Kraków, ŁKS Łódź, ale również takich zespołów, które obecnie odeszły w cień: Polonia Warszawa, RKS Kraków, Lechia Lwów, Czarni Lwów oraz Pogoń Lwów.

Początkowo siedziba związku znajdowała się w Krakowie (stąd błędy w niektórych źródłach, jakoby związek założono w tym mieście), jednak po dziewięciu latach została przeniesiona do Warszawy. Pierwszym prezesem PZPN-u był Edward Cetnarowski - działacz Cracovii.

Niecałe 32 lata po założeniu, podczas 35 zjazdu komitetu związku, rozwiązano PZPN, a za jego odpowiednik uznano założoną wówczas Sekcję Piłki Nożnej Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. SPN GKKF czerpała wzorce z ZSRR. W 1951 roku sekcja uznała Mistrzem Polski nie drużynę, która wygrała I ligę, ale zwycięzcę finału Pucharu Polski. Z roku na rok powiększano liczbę drużyn występujących w I lidze rozgrywek. Do roku 1952 liczbę drużyn zwiększono dwukrotnie, w efekcie o zwycięstwo ligi zmagało się aż 40 zespołów! Działalność SPN GKKF-u zakończyła się 9 grudnia 1956 roku, co dało początek odrodzenia się PZPN-u.

W kwietniu roku 1998 ówczesny prezes, Marian Dziurowicz, wraz z członkami związku, nie zgodził się na przejęcie kontroli nad Urzędem Kultury Fizycznej i Turystyki, co sprawiło, że minister Jacek Dębski zawiesił władze PZPN. Miesiąc później warszawski Sąd Wojewódzki wydał wyrok o ustanowieniu kuratora. Kiedy UEFA groziła wykluczeniem polskich drużyn z międzynarodowych turniejów, decyzja została odwołana w sierpniu tego samego roku.

Michał Listkiewicz - prezes PZPN-u od 1999 roku. / Fot. licencja CC, autor: Sławek / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Michal_Listkiewicz.jpg?uselang=plW styczniu br., w związku z aferą korupcyjną, minister sportu, Tomasz Lipiec, zawiesił PZPN i wybrał prezesa Ekstraklasy, Andrzeja Rusko, na stanowisko kuratora do czasu wyboru nowych władz. Wprowadzenie kuratora po raz kolejny wywołało poruszenie w szeregach FIFA. Polsce groziły podobne sankcje jak w 1998 roku, jednak tym razem zawieszone mogły zostać zarówno kluby, jak i polska reprezentacja.
3 dni po Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Delegatów Minister Sportu podjął decyzje o odwieszeniu PZPN-u a kurator został wycofany. Obecny prezes, Michał Listkiewicz, sprawuje swoją funkcję już 8 lat.

Ostatnie lata sprawowania funkcji reprezentanta polskiej piłki nożnej przez związek można ocenić jako kompromitujące nasz kraj. Ciągłe afery korupcyjne, zatrzymania sędziów, działaczy, prezesów. Na kluby nakładane są kary finansowe i punktowe, co wywołuje liczne protesty kibiców piłkarskich.

Miejmy nadzieje, że nieustanna, lecz dająca wymierne skutki, walka antykorupcyjna osiągnie swój cel i "oczyści" polski futbol od wszelkich zanieczyszczeń. Na razie sprawa jest nadal w toku, a co rusz docierają do nas informację o kolejnych zatrzymanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Proponuje urodzinową minutę ciszy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaaa... dziś PZPN nie kojarzy się zbyt pozytywnie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego jest wymieniona jako pierwsza spośród reszty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polonia Warszawa chyba jednak odeszła w cień mniej niż np. Pogoń Lwów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.