Facebook Google+ Twitter

Polskie akcenty podczas październikowych imprez w Niemczech

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-09-09 17:24

Biuro prasowe Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej (DPI) w Darmstadt poinformowało Wiadomości24.pl o kolejnych imprezach kulturalnych zorganizowanych przez tę instytucję.

O imprezach odbywających się we wrześniu, informowalismy czytelników w lipcu br. Również październik jest miesiącem bogatym w treści dla zainteresowanych polską kulturą i sztuką.

Prezentacja nowego słownika polsko-niemieckiego
10 października o godz. 16 na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem, dr Aleksandra Markiewicz z Wydawnictwa Naukowego PWN przedstawi nowy Wielki Słownik Polsko-Niemiecki i Niemiecko-Polski. Ze strony polskiej udział wezmą Barbara Józwiak oraz Marzena Swirska - Molenda (WN PWN). Stronę niemiecką reprezentuje prof. dr Dieter Bingen - dyrektor DPI.

Od wielu lat nie został wydany żaden słownik polsko-niemiecki o tych rozmiarach. Nowy projekt zamyka tę lukę i jest skierowany przede wszystkim do zawodowych tłumaczy, naukowców i przedstawicieli mediów.

Reżyser "Ziemi obiecanej" Andrzej Wajda / Fot. Mariusz KubikMiasto w polskim filmie
W październiku i listopadzie w siedzibie DPI w Darmstadt odbędą sie seanse filmów produkcji polskiej, w których polskie miasto odgrywa znaczną rolę. Projekt powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Arte TV. Seanse rozpoczynają się w każdy wtorek o godz.19. Kilka słów o podłożu historycznym filmów powiedzą pracownicy DPI Manfred Mack i dr Andrzej Kałuża.

23 października - "Warszawa" (2003), reż. Dariusz Gajewski
30 października - "Komornik" (2005), reż. Feliks Falk
6 listopada - "Ziemia obiecana" (1974), reż. Andrzej Wajda
13 listopada - "Oda do radości" (2005) reż. Anna Kazejak - Dawid, Jan Komasa, Maciej Migas

Katedra w Gnieźnie. / Fot. Marek i Ewa Wojciechowscy, wikipedia.plWielkopolska - kolebka polskiego chrześcijaństwa
Od 28 października do 18 listopada DPI zaprasza na wystawę Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zorganizowaną przy współpracy kościoła ewangelicko-augsburgskiego w Darmstadt. Wystawa odbędzie się w miejskim kościele ewangelickim. Uroczystego otwarcia dokona Volker Hoff - minister ds. europejskich w heskim rządzie krajowym. Udział wezmą: Ruth Wagner - przewodnicząca miejskiego komitetu ds. kultury w Darmstadt, Gerard Radecki - dyrektor gnieźnieńskiego muzeum, Norbert Mander - dziekan kościoła ewangelicko-augsburgskiego w Darmstadt oraz prof. dr Dieter Bingen - dyrektor DPI. Oprawę muzyczną zapewni chór kościelny miejskiego kościoła ewangelickiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.09.2007 14:58

Panie Kraszewski - polskie miasto jako "miasto"... :) Nie chodzi o konkretna miejscowosc...
Prosze zwrocic uwage na srodtytul: "Miasto w polskim filmie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Pisula- o jakie miasto Panu chodzi ?
"W pazdzierniku i listopadzie w siedzibie DPI w Darmstadt odbeda sie seanse filmów produkcji polskiej, w których polskie miasto odgrywa znaczna role."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.