Facebook Google+ Twitter

Polskie cmentarze na wschodzie są pod opieką

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-02 07:36

Dziś, w Dzień Zaduszny, znicze płoną też na polskich cmentarzach na wschodzie. Miejsca pochówku Polaków na terenie dawnego Związku Radzieckiego i w Azji upamiętnia Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady, zapewnia, że polskie cmentarze w byłych republikach radzieckich są pod stałą opieką. Polska bowiem zawarła z tymi krajami umowy dwustronne o opiece nad miejscami pamięci.
Sekretarz Rady dodaje, że bardziej skomplikowana jest sytuacja polskich cmentarzy w krajach Azji Środkowej. W krajach, z którymi Polska nie ma stosownych umów, na przykład w Iranie, opieka nad polskimi cmentarzami powierzana jest mieszkającym tam chrześcijanom, najczęściej Ormianom.

Co roku, dzięki działaniom Rady, odbudowywane są kolejne polskie cmentarze. Andrzej Przewoźnik wyjaśnia, że w tym roku odremontowano między innymi cmentarze żołnierzy polskich w Czortkowie na Ukrainie i w Kobryniu na Białorusi.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odbudowuje polskie cmentarze na wschodzie, ale nie organizuje tam obchodów świąt. Zdaniem Andrzeja Przewoźnika, o to powinni zadbać miejscowi Polacy.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest państwową organizacją dbającą o miejsca pamięci narodowej w Polsce i za granicą. Do zadań Rady należy między innymi odnajdywanie i odbudowywanie polskich cmentarzy poza granicami kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.