Facebook Google+ Twitter

"Polskie drogi do wolności" w Londynie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-01 12:29

W Londynie rozpoczyna się przegląd filmów pod hasłem "Polskie Drogi do Wolności - iskry nadziei". Seanse odbywać się będą w Imperialnym Muzeum Wojny.

To już trzecia odsłona festiwalu - pierwsza, w październiku 2007 roku nosiła tytuł "Pierwsi w walce" i dotyczyła okresu wojny. Potem była druga część, "Za żelazną kurtyną" o pierwszych latach powojennych. Ta trzecia przeprowadzi widzów od śmierci Stalina po dzień dzisiejszy.

W sumie Imperial War Museum pokaże 20 filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym "Poznań '56" Filipa Bajona, "Człowieka z marmuru" i "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy czy "Zabić księdza" Agnieszki Holland. Widzowie będą mieli też okazję zobaczyć "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Gry uliczne" Krzysztofa Krauzego i serię 5 dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego obejmujących 15 lat PRL-u, od 1966 do 1981 roku.

Wśród polskich filmów o Polsce znalazł się jeden niemiecki, "Strajk. Die Heldin von Danzig", Volkera Schlöndorffa. Można go potraktować jako główne przesłanie przeglądu - zachodnia Europa powinna się lepiej zapoznać z krajem położonym tak blisko, a poddanym przez historię tak diametralnie odmiennym doświadczeniom.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.