Facebook Google+ Twitter

"Polskie drogi" w ostrowieckiej Galerii Fotografii

W poniedziałek, 18 czerwca 2012 roku, w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim otworzono wystawę "...polskie drogi...", przygotowaną przy współpracy Stowarzyszenia Dokumentalistów "Droga" oraz Wydawnictwa "Polskie Drogi".

Andrzej Łada i Anna Musiałówna podczas otwarcia wystawy. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa przyjechała do Ostrowca Świętokrzyskiego z Elbląga, gdzie prezentowana była w ramach 9. Letnich Ogrodów POLITYKI. Główną jej animatorką jest znakomita fotoreporterka tego tygodnika, Anna Musiałówna, rodem ze świętokrzyskiego Suchedniowa. Wśród licznych autorów fotografii prezentowanych na rzeczonej ekspozycji można też znaleźć prace innego fotografika związanego z POLITYKĄ, Stanisława Cioka. Ale swoje fotogramy prezentuje też Andrzej Łada, kustosz Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. - To wystawa, która dokumentuje przemiany i życie na polskich drogach od końca lat 40. XX stulecia do pierwszej dekady obecnego wieku - mówił Łada podczas wernisażu. - Autorami prac są wybitni fotoreporterzy, którzy podczas swoich podróży służbowych wykonywali zdjęcia, które dziś są nie tylko dziełami sztuki, ale i dokumentem tamtych czasów.

Praca Leszka Fidusiewicza. / Fot. Krzysztof Krzak- Te zdjęcia powstawały w czasach, kiedy nie mieliśmy odpowiednich materiałów - wspominała Anna Musiałówna. - Cyfrówki nie było, w redakcji dostawało się dwa negatywy i jechało się realizować konkretny temat. A jeśli po drodze wydarzało się coś ciekawego, to reporter wyskakiwał z samochodu i robił zdjęcie. Często pojedyncze, bo szkoda było cennego negatywu. Później mało kto wiedział, gdzie ma te fotografie "z drogi". Dla potrzeb tej wystawy koledzy przeglądali swoje archiwa i szukali, czy przy okazji reportaży zamówionych przez redakcje nie utrwalili jakiejś sytuacji dziejącej się na drodze. Pomagali im w tym członkowie Stowarzyszenia Dokumentalistów "Droga", niejednokrotnie lustrując negatywy przy pomocy lupy i tak najciekawsze prace trafiły na tę ekspozycję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miło przeczytać o inicjatywie, która połączyła Elbląg z Ostrowcem Świętokrzyskim:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.